Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Национален фонд „Култура“ дигитализира кинолюбителски филми

Снимка: Pixabay

Национален фонд „Култура“ започна инициатива за издирване, реставрация и дигитализация на български кинолюбителски филми. По случай Деня на българското кино – 13 януари, на който днес се навършват 105 години от прожекцията на първия български филм – „Българан е галант“, фондът ще представи резултатите от проекта си на специална празнична прожекция.

Под наслов „Празник на всички, които правят кино“ от 17.30 часа в кино „Одеон“ ще бъдат показани лентите на кинолюбители от Шумен. Те представят алтернативен на официалното кино поглед върху съвремието ни. Сред филмите, включени в прожекцията, е първият български аматьорски филм от 1937 година – „Мадара“ на Ростислав Бакалов. Филмът представя невиждани досега кадри на Мадарския конник. Неговата прожекция ще бъде съпроводена от живо изпълнение на пиано. В едночасовата празнична кинопрограма са включени още три филма на шуменски автори от киноклуб „Мадарски конник“ – „Юбилейно ежедневие“, „Нишки от историята“ и „10 тона нежност“. Всички те показват неотразени събития от историята на града. Киноклубът е сред основателите на аматьорското филмово движение. Той развива своята дейност в едно от трите най-стари български читалища – „Добри Войников - 1856“.

Всички ленти, които ще бъдат показани в кино „Одеон“, са дигитализирани по проекта „Киноспомен за родния край. Дигитален филмов архив“, финансиран по програма „Културно наследство и културен туризъм“ на Национален фонд „Култура“. Те ще бъдат представени от филмовия изследовател Александър Донев, който е инициатор за съхранението на любителските филми у нас.

Дигитализацията на кинолюбителски филми е нова тенденция в Европа. България е третата страна след Австрия и Холандия, която прави подобен опит. Идеята е да се издирят, дигитализират и пуснат за свободен достъп всички налични български кинолюбителски филми. Резултатите са обнадеждаващи, смята Радослав Марков, независим експерт по киноархивите, от когото в звуковия файл можете да разберете повече за инициативата и празничната прожекция. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50