За художника Онник Каранфилян може да се пише и говори – и лесно, и трудно. Особена птица, истински артист, изключителен график в областта на офорта, търсещ винаги нови територии, той наистина сега показва цялата си сила след 30 години в графиката.
В галерия „Контраст“ Онник Каранфилян представя една изключително добре селектирана и подредена изложба: „Танцуващият по въжето Хомо Луденс“, която може да разгледате до 4 февруари. Заглавието е вдъхновено от една гравюра, включена в експозицията, наречена „Аз съм тук“ – Онник, разперил ръце и стъпил върху огънато въже, под което са две кълбета, през оплетените възли, той е успял да премине.
Особена символика художникът влага в изобразяването на сплетени въжета, защото в експозицията има няколко картини с тези сюжети. Виртуозен рисувач с невероятна фантазия, онаследена и натрупана, Онник е истински майстор на дълбокия печат. Въпреки че през годините той не е останал встрани от дигиталните технологии, той продължава да работи в техниката и на сухата игла, офорта, мецотинното и акватината. И както казва още професор Аксиния Джурова, „гравюрите му са буквално енциклопедични, с богата метафорична образност, предполагаща ерудиран прочит“.
Вглеждаме се в безкрайното количество от сюжети, фигури и детайли, една истинска гмеж от събрани на едно място човешки същества, като Хомо Луденс – вечно играещ и забавляващ се. Впрочем много често в работите на Онник има хумор, има игра и забавление, има неочаквани обрати на формата и образите, които ни карат да се вглеждаме дълго в тях и да разчитаме.
Онник Каранфилян е майстор и в едно друго изкуство – екслибриса, свързан пряко с изкуството на книгата, като своеобразен герб на притежание. Иначе, ако се върнем към графиките, често пъти те са плод на удивителна импровизация, в които има цитати от различни художници като Ван Дайк, или от Ренесанса, Дюрер, вплетени като калейдоскоп в гравюрите му. Макар да е участвал в близо 40 общи и групови наши и международни изложби, има десетки и самостоятелни представяния, Онник Каранфилян не е загубил свежото си чувство в графиката, бяга от рутината и създава истински графични шедьоври. Това показва изложбата му „Танцуващият по въжето Хомо Луденс“. Танцува, но никога не пада.
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските читатели в превод на Веселин Карастойчев , доктор по китайска литература и преподавател по история на китайската литература в Софийския университет. На 23 ноември от 18 ч. в Китайския културен..
Петото издание на Фестивала на авторския театър ще се проведе на 23 и 24 ноември в Регионалния център за съвременни изкуства "Топлоцентрала". Организатори са Сдружение "Творци" и Театър "Драмеди". В тазгодишното издание зрителите ще могат да видят пет авторски спектакъла. Представленията са на Театър "Хенд" (Пловдив), Театрално - огнена формация..
Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg