В днешното издание на „Мрежата“ с новоизбрания генерален директор на БНР Андон Балтаков говорим за бъдещето на общественото радио и защо реши да участва в конкурса за избор.
„Аз бих помолил колегите, които са скептични по отношение на моето решение (да участва в конкурса за генерален директор), да имат по-високо самочувствие, защото България е част от обединена Европа и Българското национално радио е медия, която се е установила в тези 85 години като стожер на свободното слово, информацията, развлечението и културата. В решението ми се вплетоха две ценности, които аз нося. Когато човек е достигнал до известна степен на развитие, аз винаги съм вярвал, че човек трябва да даде нещо обратно. Истинското ми начало като журналист е тръгнало от тук. Дойдох да победя, но не вярвах, че ще спечеля“, каза Андон Балтаков.
В разговора коментирахме и нови възможности за финансиране на БНР.
Предложения за финансиране
„Българският рекламен радиопазар е много малък. Издръжката на БНР е някъде между 45 и 47 млн. лева. Целият рекламен радиопазар в България е около 22-23 млн. лева. Т.е. БНР не може да се издържа от реклама. Ако БНР използва целия си потенциал (за рекламно време, нормирано в Закона за радио и телевизия) на сегашните тарифи, БНР би погълнало целия рекламен пазар. Това е невъзможно. Затова предложих БНР да се откаже от рекламните приходи, но да получава конкретен процент или промил или от БВП, или от приходите от ДДС на физическите лица и корпоративния данък при фирмите, за да не може да бъде манипулирано от политическа или икономическа конюнктура.“
За развиването нови платформи за разпространение на съдържание
Една от възможностите, според Балтаков, е генерирането на съдържание за „отложено слушане“ – подкаст. Като основни жанрове в него приоритет ще имат разследващата журналистика и публицистиката.
За евентуален натиск
„Аз не вярвам някой да си позволи да ми се обади. Ако се случи, моята работа ще е да кажа, че радиото звучи така, че да изпълнява обществената си функция“, каза новият генерален директор на БНР.
С онлайн събитие на 26 февруари се представят резултатите от изследването “Колко обществени са обществените медии". То е базирано върху анализ на информационно съдържание, предоставяно от БНТ1 и от програма „Хоризонт“ на БНР. Наблюдавани са предаванията – “Референдум“, “Панорама“, “Денят започва“ с Георги Любенов на БНТ1. Както и..
Село Бърдарски геран в Северозападна България, заселено с банатски българи. В началото на 20 век част от тях се изселват в Аржентина в търсенето на по-добър живот. Такъв е случаят и на шестте сестри Радкови. Едната от тях – Роза, заминава със съпруга си за Америка, както са казвали тогава. Другите остават в селото. Някъде през 1965 година по един човек,..
26 февруари е Международният ден на бавните обороти или празник на спокойствието. Какво губим, когато бързаме? Темата коментира в “Нашият ден“ психиатърът д-р Цветеслава Гълъбова : “Всеки човек избира как да премине през живота си – на бавни или на бързи обороти. Вероятно бързият ще стигне по-бързо до целта, но пък ще пропусне..
За ваксините – преди и сега, за страничните и за странните ефекти, за израелския подход към ваксинирането. За това ще стигнат ли ваксините за втора инжекция? И дали пък липсата на ваксини няма да доведе до повишено желание за ваксиниране? За безумията и за вярата в науката и в религията. За архимандрит Харалампи... за регистрираните секти в..
Всяка последна сряда от февруари се отбелязва Световният ден против тормоза и насилието в училище, известен като „Ден на розовата фланелка“. За първи път „Денят на розовата фланелка“ е проведен в Канада през 2007 година като протест, организиран от двама ученици. Насилието в училище, насилието в интернет, насилието сред подрастващите... "21 начина да..
"Много често получавам критики, най-вече от среди, близки до властите, че се всява едва ли не някаква разнопосочност на мнения и коментари, но аз помня, че..
Отличниците в българската университетска рейтингова система ще бъдат наградени на церемония, организирана от в. “24 часа“. Вестникът ще представи..
Трите класически особено опасни инфекции, според епидемиологията, на този етап са холера, чума, жълта треска. В миналото към тях се прибавяше и едрата шарка,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg