Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Брекзит или изкуството на раздялата

След 47 години Великобритания обявява края на членството си в ЕС. Очакват се тържества и протести

БНР Новини
Манекен Пис облечен подобаващо за Брекзит. За първи път брюкселският пикльо е носил този костюм на 24 април 1972, когато Островът се присъединява към ЕС
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Брекзит заварва Обединеното кралство като че ли по-разединено от всякога. Брекзит ще стане факт в 23 часа по Гринуич (един часа българско време) – едни ще го посрещнат с шампанско и възторг, други – със запалена свещ и тревога как точно ще се затвори вратата между Острова и Континента.

В студиото на „Нашият ден“ политологът Тончо Краевски, журналистката Ели Хауърд и Жана Сталева от българската диаспора проследяват пукнатините и разделителните линии, които Брекзит начерта във външно и вътрешнополитическия живот на страната.

Разбира се, британците няма да се събудят точно утре напълно различни хора, по-скоро Брекзит ще отбележи началото на преговорите по условията на бъдещите им отношения. Отношенията между Великобритания и ЕС ще се запазят както досега до края на 2020 година. През този 11-месечен преходен период Лондон и Брюксел ще трябва да се договорят.

Казват, че когато една врата се затваря, се отваря друга – отсега обаче е ясно, че се отваря и път за нови проблеми. 

Най-належащият въпрос за нас – свободното придвижване на хора, което приехме за даденост, ще се промени.

Например е ясно, че Великобритания няма да реши емиграционния си въпрос – доколкото голямата част от емигрантите не са от ЕС, а от бившите им колонии.

Самият ЕС, който сега ще бъде доминиран от Франция и Германия, се изправи пред наследството от политиката на Великобритания – основният адвокат за разширяването на Европа на изток, с което сега Обединена Европа ще трябва да се справи“ – този кръг от теми повдигна Тончо Краевски.

Ели Хауард обърна внимание на опасността от разединяване на Обединеното кралство и желанието на Шотландия и Ирландия да останат в ЕС.

Друга серия проблеми идва от „британското усещане за изключителност, от чувството, че имат право да гледат отгоре другите хора – както изтъкна Жана Сталева. – Британия все още живее в имперското си минало. Отношението "ние сме повече от другите" живее и у политиците, и у хората и те правят страната тотално  неадекватна в съвременния свят.“

Колкото до положението на сънародниците ни на Острова, то също е белязано от класовия разделител. От една страна, е съвременният елит от хора, които са мобилни и лесно могат да потърсят реализация другаде, и от друга, хората, заети предимно в обслужващата сфера, чието положение буди неизвестност след 1 януари 2021-ва, когато ще има нови правила за желаещите да останат във Великобритания повече от 90 дни, като те ще бъдат обявени навреме – по уверенията на Ема Хопкинкс, посланик на Великобритания у нас.

Както и да се развие сюжетът Брекзит през годината, за момента като че ли онова, което обединява противоположните идеи за бъдещето на страната, е страстта, която всеки влага в спора.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47