Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Адв. Мария Шаркова:

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина

Мария Шаркова
Снимка: БТА

Мария Шаркова, адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние.

"Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело. Въпреки че този младеж е бил в тежко състояние и според съдебномедицинската експертиза състоянието е прогресирало непрекъснато и в медицинските документи е констатирано, че е нужна трансплантация, не са предприети необходимите действия, за да бъде  вписан в регистрите на реципиентите."

Отказът на НЗОК, по думите на Шаркова, се основава на формалност. За да не се стига до други подобни откази и забавяния, трябва да има процедура, по която пациентът да инициира включване в регистрите, когато компетентните лекарски екипи бездействат. Също така, според Шаркова, е безсмислено да се изисква подобна регистрация, когато пациентът кандидатства за трансплантация в чужбина и такава трансплантация изобщо не може да се случи в България.

От пет години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор, което намалява възможностите на чакащите пациенти, допълва Шаркова.

"До този момент не съм установила да са извършени анализи на причините за спиране на този вид трансплантации", коментира адвокатът.

МЗ ще бъде информирано за съдебното решение и обстоятелствата, свързани с конкретния казус, за да се стигне до изменение на конкретните наредби. Множество организации, работещи в областта на трансплантациите, имат желание да работят с органите, за да се случват трансплантациите най-бързо. Това не са някакви формалности. Тук става въпрос за спасяване на човешки живот“, заявява Шаркова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

130 години от рождението на Анка Ламбрева – първата българка, обиколила света

Анка Ламбрева е име, което днес малцина познават, но нейната история заслужава да бъде помнена. Тя остава в историята като първата българска жена, осъществила околосветско пътешествие, и доказва, че ограниченията, наложени от времето и обществото, не могат да спрат свободолюбивия дух. По повод 130-годишнината от рождението ѝ Мария Деянова,..

обновено на 21.02.25 в 11:21

Музика и литература се срещат в Попово – "Трескавец" и концерт на "Епизод"

На днешния 21 февруари в Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий – 1882" в град Попово ще бъде представена книгата "Трескавец" на Симеон Христов. Авторът е по-известен като китарист и основател на група "Епизод". Книгата разказва за млад духовник, който проповядва по нов начин и лекува вярващите. Срещу него застават Държавата и..

публикувано на 21.02.25 в 09:21

Семейството като ценност в различните религиозни общности

В 30 страни по света ежегодно от 7 до 14 февруари се провежда Международната седмица на брака, която се чества у нас в последните десетина години. Според трите най-разпространени религиозни общности в България: християнство, ислям и юдаизъм: бракът е свещена институция, установена при сътворението. Защо се заиграваме с традиционни семейни..

публикувано на 21.02.25 в 08:20

Пастор избрал да стане капелан

В това издание насочваме вниманието ви към един евангелски пастор тръгнал по пътя към Съединените щати, за да избере да бъде капелан, т.е болничен свещеник. Ще го сторим с пастор Евгени Найденов. Той бе допреди 6 години председател на Българска свободна църква и на Форума за междурелигиозен диалог и сътрудничество. Когато пристига в САЩ първата..

публикувано на 20.02.25 в 16:35

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25