За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ.
Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на възрастните.
В началото на разговора гостът дава добър пример за детски активизъм, в който бургаски ученици се обединяват в кампания за защита на блатното кокиче.
"Картината на детския активизъм у нас е много интересна и противоречива. От една страна, детското участие и съпричастността на децата в България са доста развити, от друга страна – изобщо не са развити", заявява Тонева.
По думите на експерта, причина за този парадокс може да се намери в социалистическото минало на Българя. При социализма включването на децата в обществено-масови прояви е част от публичния имидж на държавата. Затова и до днес се развиват училищни съвети, общински детски съвети, детски съвет към Държавна агенция за закрила на детето и редица други структури.
Тонева обръща внимание, че много често дейностите, които тези структури извършват, са формални и публични. Също така те са публично приемливи, добавя Тонева.
Например кампанията за защита на блатното кокиче се приема като смислено усилие и възрастните реагират с ентусиазъм. Всякакви детски дейности, насочени към глобалните климатични промени, обаче не се приемат така радушно. Смята се, че това са теми за възрастни.
Ноу-хау центърът за алтернативни грижи за деца е извършил картографиране инициативите на детския активизъм в България. Тонева заявява, че са описани над 160 структури и организации, помагащи на активизма да се случва.
"Полето е много богато, инициативите са страшно много. Повечето са насочени към това децата да заявяват мнението си по въпроси, които ги касаят", обяснява Тонева.
Много са дейностите, свързани с развиване на гражданската култура на децата, тяхното усещане за важна роля в обществото и в демократичните процеси. По-малките инициативи засягат градската среда, дарителски кампании, околна среда, защита на животни и растения.
"Преобладава мнение, че, ако попитаме децата какво искат да се случва в света, те ще отговорят, че искат никой да не ги занимава, да не ходят на училище и други подобни формулировки. Това е нагласа само в главата на възрастните. Децата нямат подобни идеи. Добре би било вместо да им приписваме мнение, да вярваме в техния потенциал, да им гласуваме известно доверие и да им дадем свобода", казва Тонева, според която децата изненадват със своите идеи.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Село Семчиново се намира в община Септември, разположено е в полите на Родопите и в него живеят над 2 хиляди човека. Землището на селото е било обитавано още през праисторическата епоха. Изобилстват следи от стари тракийски селища и могили. Открити са следи от две средновековни крепости. Семчиново е било старо средновековно селище със значение на..
Въпреки безпрецедентния прокурорски и политически натиск, на който бяхме свидетели тази седмица, Конституционният съд взе своето решение по делото за изборите. Партия "Величие" влиза в 51-вото Народно събрание. Но така или иначе бе поставен под съмнение правовият и институционален ред в държавата и даже се притеснихме за конституционните съдии,..
Последното издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" е посветено на ловните кучета. И по-специално на едно важно ловджийско събитие, в което главните герои не са ловците, а нашите приятели и помощници – кучетата. За 24-ти път в панагюрското село Баня се провеждат изпитанията за работа на кучета за лов на глигани в гатер. Какво е това..
И ловците, и риболовците не знаят умора! Не става дума само за ловните и риболовните излети – през цялата година има работа по опазването и развъждането на дивеча и рибата. След изминалия зимен ловен сезон има какво да се разкаже за свършената работа. Колю Панайотов, председател на Сдружение "Ловно-рибарско дружество" - Варна, разказва за борбата с..
Какво представлява Договорът за повишаване на квалификацията или за преквалификация, по Кодекса на труда? Повече за Договора за обучение и последиците от неизпълнението му – в рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката". Адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, говори по..
Изложба в памет на художника Здравко Батембергски, организирана от неговата внучка Ирена Милянкова, ще се открие тази вечер от 18:30 ч. на бул. "Черни..
Темата на редактора тази сутрин е "Стенопис в дивото" или THE RURAL MURALS PROJECT – независим проект на художника Кром Багелски, който той осъществява в..
На 23 март се навършват 100 години от рождението на любимия български тенор от втората половина на ХХ век – Никола Николов. В предаването на 15 март в негова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg