Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

Снимка: Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ.

Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на възрастните.

В началото на разговора гостът дава добър пример за детски активизъм, в който бургаски ученици се обединяват в кампания за защита на блатното кокиче.

"Картината на детския активизъм у нас е много интересна и противоречива. От една страна, детското участие и съпричастността на децата в България са доста развити, от друга страна – изобщо не са развити", заявява Тонева.

По думите на експерта, причина за този парадокс може да се намери в социалистическото минало на Българя. При социализма включването на децата в обществено-масови прояви е част от публичния имидж на държавата. Затова и до днес се развиват училищни съвети, общински детски съвети, детски съвет към Държавна агенция за закрила на детето и редица други структури.

Тонева обръща внимание, че много често дейностите, които тези структури извършват, са формални и публични. Също така те са публично приемливи, добавя Тонева.

Например кампанията за защита на блатното кокиче се приема като смислено усилие и възрастните реагират с ентусиазъм. Всякакви детски дейности, насочени към глобалните климатични промени, обаче не се приемат така радушно. Смята се, че това са теми за възрастни.

Ноу-хау центърът за алтернативни грижи за деца е извършил картографиране инициативите на детския активизъм в България. Тонева заявява, че са описани над 160 структури и организации, помагащи на активизма да се случва.

"Полето е много богато, инициативите са страшно много. Повечето са насочени към това децата да заявяват мнението си по въпроси, които ги касаят", обяснява Тонева.

Много са дейностите, свързани с развиване на гражданската култура на децата, тяхното усещане за важна роля в обществото и в демократичните процеси. По-малките инициативи засягат градската среда, дарителски кампании, околна среда, защита на животни и растения.

"Преобладава мнение, че, ако попитаме децата какво искат да се случва в света, те ще отговорят, че искат никой да не ги занимава, да не ходят на училище и други подобни формулировки. Това е нагласа само в главата на възрастните. Децата нямат подобни идеи. Добре би било вместо да им приписваме мнение, да вярваме в техния потенциал, да им гласуваме известно доверие и да им дадем свобода", казва Тонева, според която децата изненадват със своите идеи.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 



По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31