Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ретро-спекциите на Румен Гашаров - Гашар

| обновено на 06.02.20 в 14:52
13
Румен Гашаров
Снимка: Ани Петрова

Един от най-самобитните български художници Румен Гашаров - Гашар откри изложба на 3 февруари 2020 г. в столичната галерия „Стубел“. В експозицията, наречена "Ретро-спекции", са включени 23 творби, създадени от 1967-а до 2018 година. Куратор на изложбата е Филип Зидаров.

"Има в тия неща една втора концепция за реалността. Реалността не съвпада с външния си образ, с предметния си вид. /.../ Още при твоите дебюти ти постави под съмнение реалността, или по-скоро понятието за реалност. Зад предметно-веществения континуум ти откриваше една друга същност, едно друго “значение”. Над материалната форма тържествуваше винаги едно “състояние”, по същество едно неопределимо настроение. Настроение не временно, не породено от конкретния предмет, а едно отношение към живота (винаги малко нещо “тържествено”).Така светът се превръщаше в “повод” – повод да се живее или повод да се мисли, много често в повод за радост. Една непричинена радост, тържество на човешката съкровеност. Такива бяха твоите портрети." Това казва Владимир Свинтила в едно свое задочно писмо до художника от 18 юли 1997 г.

Румен Гашаров е роден през 1936 г. в Пловдив. През 1956 г. получава диплома №1 на новосъздадената (1951) Художествена гимназия в София. През 1962 г. завършва живопис в НХА при проф. Илия Петров. Още същата година започва неговото активно участие в художествения живот на страната. Освен в България, показва свои самостоятелни изложби в Унгария, Полша, Чехия, Германия, Великобритания и Русия. През 1977 г. печели Първа награда от Международната изложба „Хумор и сатира в живописта“  в Габрово. Носител е на годишната награда на СБХ „Владимир Димитров-Майстора“ (1984), Годишната награда на Столичната община за изобразително изкуство (1987) и Първа награда от ОХИ, посветена на София (1989). Творби на Румен Гашаров присъстват в колекциите на Националната галерия, СГХГ, Музея „Пушкин“ в Москва, в повечето окръжни и градски художествени галерии в страната, както и в частни колекции в България и в чужбина.

Изложбата продължава до 21 февруари.

Снимки Ани Петрова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лувърът въвежда допълнителна такса за достъп до "Мона Лиза"

Директорът на най-посещавания музей в света - френския " Лувър ", Лоранс Де Кар обяви, че планира за достъп до картината на Леонардо да Винчи "Мона Лиза" да се заплаща допълнително. Таксата ще бъде добавена към стандартния вход за музея. В интервю за радио " France Inter " Де Кар подчерта, че не става въпрос за самостоятелен билет, а за..

публикувано на 03.02.25 в 14:58

"Бруталистът" спечели наградата на лондонските филмови критици

" Бруталистът ", тричасовата драма на Брейди Корбет за отношението към брилянтен унгарски постмодерен архитект в САЩ след Втората световна война, взе наградата за най-добър филм на лондонските филмови критици . Филмът, в който участват Ейдриън Броуди, Фелисити Джоунс и Гай Пиърс , спечели голямата награда, но пропусна някои други, както..

публикувано на 03.02.25 в 14:49
Част от участниците в хумористичните празници през 2024 г.

Смешен ли си – пиши!

За осемнайсти път клубът на хумориста "Жарава" в град Кубрат ще даде възможност на всички смешни хора да покажат какво могат. И отново в това смешно начинание сериозен партньор е екип "Хумор и сатира" на програма "Христо Ботев". Създаден през 1988 г. от художниците-карикатуристи Димитър Атанасов и Стоян Черников и лекарите д-р Красимир Манолов и д-р..

публикувано на 03.02.25 в 13:54

Литературните преводи от африкански страни

Преводите на проза от африкански страни – романът "Жени, лишени от търпение" на камерунската писателка Джаили Амаду Амал. За културните различия, правата на жените и еманципаторния потенциал на образованието. С участието на преводача Зорница Китинска и Мария Чунчева – редактор.  Чуйте предаването в звуковия файл. Снимка – БНР

публикувано на 03.02.25 в 13:00
Леда Милева

Как Леда Милева създаде "Работна Мецана" – чуйте я в Златния фонд

На 5 февруари отбелязваме 105 години от рождението на една от най-обичаните български детски писателки – Леда Милева. Поетеса, преводач, общественик, тя остави дълбока следа в културната история на България със своите творби, изпълнени с топлина, мъдрост и обич към най-малките. В специалното издание на рубриката "Архивите са живи" звучи гласът..

обновено на 03.02.25 в 12:20