В епизод 374 „Трамвай по желание“ ви среща с една от знаменитостите на артбохемата – кинорежисьора и писателя Иван Момчев.
Повод за гостуването е последната му книга „Богу мили или не“, която претърпя няколко премиери в различни градове на страната и в столицата. В публицистично-историческото си четиво Момчев залага нова и нестандартна версия както за ролята и значението на богомилите, така и за произхода на българския народ.
В предаването участва и историкът Людмил Станчев, който партнира на писателя в историческите и художествени теми.
„Вече 40 сезона съм на сцената на Драматичен театър „Стоян Бъчваров”. Имам чувството с годините, преценявайки избора ми и шанса да бъда актьор, че аз винаги щях да търся това – моментната взаимовръзка с човека, усещанията ни за близост, за споделяния, за задаване на въпроси и търсене на отговор. Изпитание е днес да бъдеш творец, защото..
„От плът и кръв, от мастило и хартия, от размаха на моята мисъл и прочита на ръката ми. Най-малката, но най-дълбоко извисена от книгите ми. Радвам се!“ – пише поетът Георги Атанасов по повод излизането на най-новата си стихосбирка. Авторът е роден в Лом, живее и работи в София. Бил е главен редактор на Военното издателство. Издал е 11 книги, има и..
Ново българско издание предлага над 150 оригинални илюстрации, около 50 карти, познати и неизвестни места и съкровища, които проследяват хронологично живота на българските владетели. Енциклопедията „Владетелите на България“ излезе в навечерието на 3 март и представя цялостна панорама на личностите, отговорни за прогреса и съхраняването на нацията ни..
Заглавието на книгата казва почти всичко за поета Ивайло Диманов. Най-малкият и симпатичен столичен площад „Гарибалди“ е синоним и на неговия дом, и на работата му в клуба на СБЖ в съседство. „Най-после! Авторска антология с избрана поезия. Благодаря ти, Господи, че сбъдна моята мечта…“ – възкликва поетът в социалните мрежи и ни кани на премиера...
Проектът „Суша“ включва четири части от една обща картина, в която сушата едновременно е сянка от миналото и част от настоящето. Пейзажът се променя, виждаме езеро, река, локва и море. Четири ритуала против суша с направата на четири сапуна, чиито съставки са намерени на всяко конкретно място: земя, вода, пясък, водорасли, речна „баластра“, ръжда от..
Има едно красиво кътче на България – красиво като рай, но обезлюдено като пустиня. Села, в които почти няма хора. Училища с празни дупки вместо..
Вирусът SARS-CoV-2 като всички коронавируси е РНК-вирус, който мутира почти веднъж месечно. Различните му варианти обясняват и защо в определени части на..
Проектът „Суша“ включва четири части от една обща картина, в която сушата едновременно е сянка от миналото и част от настоящето. Пейзажът се променя,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg