Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Минков: Аз съм преди всичко журналист

Мартин Минков получи голямата награда на БНР „Сирак Скитник“ за 2019 г.
Снимка: Ани Петрова

Тази година голямата награда „Сирак Скитник“ на името на първия директор на Радио София получи програмният директор на БНР Мартин Минков. Той бе отличен за значим принос в развитието на медията. За предаването "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Мартин Минков каза: 

„Професионалният ми път започна в Младежка редакция на програма „Христо Ботев“. Тук беше първата ми командировка в страната, първата ми среща със студийния микрофон и с аудиторията. След това имах стотици часове в програма „Хоризонт“. И, да, най-щастлив бях във водите на ефира.“ – каза Мартин Минков.

Кореспондент в Скопие

„Да бъда кореспондент на БНР в Скопие, беше една от най-предизвикателните позиции в работата ми. Там вътрешното ми убеждение или девиз беше: „Опознай Република Македония, за да обикнеш България повече. Кореспондентската работа е голям професионален шанс, но и страхотно натоварване. А там преживях много трудни моменти – бежанската криза, бомбардировките срещу тогавашната Съюзна република Югославия, предавал съм пряко от границата между Косово и Македония...

Нагледах се на много ужасяващи гледки. Да не говорим, че работата ми винаги е била свързана с изключително деликатните отношения между България и Македония“, разказа за работата си като кореспондент на БНР Мартин Минков.

Кризата в БНР

„Кризата в БНР в известен смисъл продължава, защото се нанесоха сериозни удари върху редица структури и то в смисъл, че все още някои дирекции нямат ръководство. Но в същото време съм убеден, че истинска криза не се получи, защото имаше консолидация вътре на хората в радиото. Опитът работещите в радиото да бъдат разделени беше абсолютна провокация. Но ние журналистите, защото аз съм преди всичко журналист, ние не допуснахме натискът отвън и опитът за цензуриране на колега да се случи. Факт е, че в един конкретен ден на месец септември 2019 г. се извършиха неща, които прозвучаха като удар срещу националната институция. И към това се добави немислимото – спиране на сигнала на програма „Хоризонт“. Освен това неблагополучните решения, които, слава Богу, бяха само опит да се вземат за конкретен колега от „Хоризонт“, тези решения показаха не само липсата на какъвто и да е управленски опит, но и поддаване. И аз съм убеден в това, но не съм следствен орган, за да го твърдя. Но аз съм убеден, че „Старата къща“ ще остане крепост на достоверната журналистика и свободното слово“, допълни Мартин Минков.

Промени в Закона за радио и телевизия и финансиране на обществените медии

„У нас системата за финансиране през фонд „Радио и телевизия“ не проработи. Европейското законодателство не позволява двойно финансиране на обществените медии. Аз споделям, че е необходимо фиксиране на процент от БВП. Аз не участвам в работните групи по темата, но ако някой пита мен, Законът за радио и телевизия не трябва да се променя тук и там, а да се пренапише изцяло“, коментира Мартин Минков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12