Плод на неколкократни пътувания до Китай е изложбата на художника Вихрони Попнеделев в галерия „Контраст“. Първото пътуване е заедно със седем изтъкнати български артисти и проф. Аксиния Джурова, които са впечатлени и удивени от посрещането и гостуването там. След това Вихрони пътува още три пъти до Ханджоу и други екзотични места в Китай, но едва след шест години се осмелява да покаже своите живописни и емоционални срещи в тази далечна страна.
По думите на проф. Аксиния Джурова, която следи изкуството на този изключително артистичен и винаги търсещ художник: „Различната културна и социална идентичност между китайската и нашата култура е успокоила в известна степен ироничния поглед на Вихрони, освен в градските му пейзажи от Китай, но и в умиротворяването на цветовата му палитра, и в начина, по който третира детайла – особено силно изразно средство при Вихрони“.
Къде ни води авторът в тази много силна и ценна изложба – усетена е хармонията на всекидневието в отразените води на сградите и в безлюдните тесни улички на едно запазено от VII век село, където се състои първата среща на групата български художници с Китай и има няколко езера, към които води всеки път. Вижда се притихналият след дъжда парк в Ханджоу, едно култово място за много български артисти, свързано с името на големия Марин Върбанов.
Още с влизането в галерията привлича едно голямо платно – образите на китайките, които са го посрещнали на летището. Отново ще кажем, това е един Вихрони и познат, и различен, по-притихнал и извън крясъка на всекидневието, стаен спомен на магията Китай.
Китайските колекционери и почитатели на изкуството са привлечени от неговата живопис, даже една от галеристките поставя на телефона си негова творба, друг има намерение да направи галерия на негово име. Китайски художници са гостували в неговата обител в село Долно Камарци, където е ателието му. При всяка среща с Вихрони Попнеделев човек се екзалтира от силата на духа и емоцията, от таланта му да бъде истински непокварен живописец, за да води до истинските неща в изкуството.
Жената след 40! Има ли такова нещо, като остаряване с достойнство? Дали можем да вярваме, че ще продължат да ни харесват, ако не приемаме общоприетите рамки и роли, които отговарят на етикета "жената след 40". Веселина Николаева и Еми Барух – две жени след 40 – в откровен разговор за "Голямото сбогуване Голямото посрещане" – най-новата фотографска..
Нейните таланти са безбройни – учила е живопис, после актьорско майсторство в НАТФИЗ, после кино и визуална култура в Софийския университет, актриса и певица, която композира песните си. Работила е с Теди Москов, Мариус Куркински, Явор Гърдев. Тя е автор на подкаста "Свободно падане", природозащитник, майка на 2-годишен син и притежава страхотно..
Писателката Яница Радева гостува на поредицата "Разказвач на месеца" в Столична библиотека. Събитието е днес (24 февруари). За творчеството на авторката като романист ще говори д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Яница Радева пише поезия, проза, литературоведски и книговедски текстове. Автор е на две стихосбирки и..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на Пип от спектакъла на Народния театър "Моби Дик". Интерпретацията по романа на Херман Мелвил изследва дълбините на човешкото съществуване и философските въпроси за страха от времето, за копнежа по..
"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg