Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В спомена на магията на Китай

БНР Новини
3
Вихрони Попнеделев
Снимка: Ани Петрова

Плод на неколкократни пътувания до Китай е изложбата на художника Вихрони Попнеделев в галерия „Контраст“. Първото пътуване е заедно със седем изтъкнати български артисти и проф. Аксиния Джурова, които са впечатлени и удивени от посрещането и гостуването там. След това Вихрони пътува още три пъти до Ханджоу и други екзотични места в Китай, но едва след шест години се осмелява да покаже своите живописни и емоционални срещи в тази далечна страна. 

По думите на проф. Аксиния Джурова, която следи изкуството на този изключително артистичен и винаги търсещ художник: „Различната културна и социална идентичност между китайската и нашата култура е успокоила в известна степен ироничния поглед на Вихрони, освен в градските му пейзажи от Китай, но и в умиротворяването на цветовата му палитра, и в начина, по който третира детайла – особено силно изразно средство при Вихрони“.


Къде ни води авторът в тази много силна и ценна изложба – усетена е хармонията на всекидневието в отразените води на сградите и в безлюдните тесни улички на едно запазено от VII век село, където се състои първата среща на групата български художници с Китай и има няколко езера, към които води всеки път. Вижда се притихналият след дъжда парк в Ханджоу, едно култово място за много български артисти, свързано с името на големия Марин Върбанов.

Още с влизането в галерията привлича едно голямо платно – образите на китайките, които са го посрещнали на летището. Отново ще кажем, това е един Вихрони и познат, и различен, по-притихнал и извън крясъка на  всекидневието, стаен спомен на магията Китай. 

Китайските колекционери и почитатели на изкуството са привлечени от неговата живопис, даже една от галеристките поставя на телефона си негова творба, друг има намерение да направи галерия на негово име. Китайски художници са гостували в неговата обител в село Долно Камарци, където е ателието му. При всяка среща с Вихрони Попнеделев човек се екзалтира от силата на духа и емоцията, от таланта му да бъде истински непокварен живописец, за да води до истинските неща в изкуството.

Снимки Ани Петрова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Наближава крайният срок за "Искри" 2024

До 30 април 2024 г. всички деца, които обичат да пишат, могат да се включат в Националния радиоконкурс за детско литературно творчество "Искри". Конкурсът се организира за 41-ви път от програма "Христо Ботев" на Българското национално радио и е най-старият национален конкурс за литературни произведения, написани от деца. "Очертава се и..

публикувано на 19.04.24 в 17:15

Послеписът на художника Милко Божков

Откриването на изложбата с живопис на Милко Божков в три зали на галерията на СБХ на "Шипка" 6 изненада посетителите и зарадва приятелите на художника. За новата си мащабна експозиция с лаконичното заглавие "P.S." / "Послепис" Божков казва пред "Артефир": " Пост е, докато един художник нарисува картината, след това  скриптум е, когато..

публикувано на 19.04.24 в 15:12

"Всеки иска да живее" на българска сцена

Премиерните представления на "Всеки иска да живее" от израелския драматург Ханох Левин в Сатиричния театър "Алеко Константинов" са на 19 и 20 април . Режисьор е Елена Панайотова, сценографията е дело на Юлиян Табаков, хореографията на Росен Михайлов, музиката Христо Намлиев. Името на Ханох Левин е в списъка с водещите световни драматурзи, а..

публикувано на 19.04.24 в 14:26

Чужденци навсякъде на 60-ото Венецианско биенале

На 20 април се открива официално 60-ото издание на Венецианско биенале – най-важният световен форум за съвременно изкуство. То е под мотото "Чужденци навсякъде" и продължава до 24 ноември 2024 г. Нашият български проект също има интересно заглавие – "Съседите". Това издание е с най-голям брой артисти, екипи и артколективи – над 330.  Василена Мирчева,..

публикувано на 19.04.24 в 14:10
Ю Хуа

Десет есета за съвременен Китай

Излезе втора книга на китайския писател Ю Хуа на български език в превод на Стефан Русинов след "Живи" – един от най-популярните и превеждани негови романи.  "Китай в десет думи" е сборник с десет есета на писателя, който казва в предговора: "Ако тръгна да разказвам за всички аспекти от живота в съвременен Китай, ще се получи нещо по-дълго от..

публикувано на 19.04.24 в 14:05