Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В спомена на магията на Китай

БНР Новини
3
Вихрони Попнеделев
Снимка: Ани Петрова

Плод на неколкократни пътувания до Китай е изложбата на художника Вихрони Попнеделев в галерия „Контраст“. Първото пътуване е заедно със седем изтъкнати български артисти и проф. Аксиния Джурова, които са впечатлени и удивени от посрещането и гостуването там. След това Вихрони пътува още три пъти до Ханджоу и други екзотични места в Китай, но едва след шест години се осмелява да покаже своите живописни и емоционални срещи в тази далечна страна. 

По думите на проф. Аксиния Джурова, която следи изкуството на този изключително артистичен и винаги търсещ художник: „Различната културна и социална идентичност между китайската и нашата култура е успокоила в известна степен ироничния поглед на Вихрони, освен в градските му пейзажи от Китай, но и в умиротворяването на цветовата му палитра, и в начина, по който третира детайла – особено силно изразно средство при Вихрони“.


Къде ни води авторът в тази много силна и ценна изложба – усетена е хармонията на всекидневието в отразените води на сградите и в безлюдните тесни улички на едно запазено от VII век село, където се състои първата среща на групата български художници с Китай и има няколко езера, към които води всеки път. Вижда се притихналият след дъжда парк в Ханджоу, едно култово място за много български артисти, свързано с името на големия Марин Върбанов.

Още с влизането в галерията привлича едно голямо платно – образите на китайките, които са го посрещнали на летището. Отново ще кажем, това е един Вихрони и познат, и различен, по-притихнал и извън крясъка на  всекидневието, стаен спомен на магията Китай. 

Китайските колекционери и почитатели на изкуството са привлечени от неговата живопис, даже една от галеристките поставя на телефона си негова творба, друг има намерение да направи галерия на негово име. Китайски художници са гостували в неговата обител в село Долно Камарци, където е ателието му. При всяка среща с Вихрони Попнеделев човек се екзалтира от силата на духа и емоцията, от таланта му да бъде истински непокварен живописец, за да води до истинските неща в изкуството.

Снимки Ани Петрова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

За музикалната поема "Рилският пустинник" и нуждата от духовна храна

По повод 100-годишнината от освещаването на храм-паметник "Св. Александър Невски" на 26, 27 и 18 юли пред Патриаршеската катедралата ще бъде представен концерт-спектакълът "Рилският пустинник".  За духовната музикална поема и необходимостта от духовен компас в едно смутно време в "Нашият ден" говори отец Кирил Попов – композитор, диригент,..

публикувано на 09.07.24 в 11:13
Лъчезар Тошев (вляво) и Емил Янев

Там, където Дунав студен край Тракия минава

В епизод 549 "Трамвай по желание" поставя на вниманието на своята публика една от най-значимите фигури на Ренесанса Пиер дьо Ронсар. През тази година светът отбелязва 500 г. от рождението на великия поет, вдъхновител на Плеядата, знаменитото поетическо обединение във Франция през XVI в., и радетел за обновлението на френския език. Любопитно е, че..

публикувано на 09.07.24 в 10:10
Проф. Красимир Станчев

Проф. Красимир Станчев: Азбука, език, идентичност

За Кирило-Методиевото дело, Международната конференция "Азбука, език, идентичност" и съхранението на българската култура извън пределите на България – разговор в "Нашият ден" с проф. Красимир Станчев , виден славист, преподавател по славянска филология в Трети римски университет и академик от Академия "Амброзиана" в Милано.   Двудневният..

публикувано на 09.07.24 в 09:36

Глухите деца влизат в приказния свят чрез театър

Театралният видеопроект "Изиграй ми приказка" провокира любопитството на глухите деца към художествената литература и изкуството. Повече за проекта, неговите цели, както и за очакваните резултати в "Нашият ден" разказва Албена Тагарева , директор на фондация "Арт бюро", инициатор на проекта. Етапите на проекта "Изиграй ми приказка" са..

публикувано на 09.07.24 в 08:36
Китана Гигова (вляво) и Теодора Церовска

Лесно ли се илюстрира романът "Под игото"?

На 8 юли 2024 г. в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, която се излъчва по програма "Христо Ботев", тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Тя е насочена към българчетата, които живеят извън пределите на България. За предизвикателството да илюстрираш най-популярното..

публикувано на 08.07.24 в 16:57