Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За майчините езици на етническите общности в България

БНР Новини
Вартануш Топакбашян, Коста Биков, Максим Делчев, Цвета Николова, Шефкие Чакър и Лиляна Ковачева
Снимка: Елена Кортел

„Родна реч омайна, сладка,
що звучиш навред край мен;
реч на мама и на татка,
реч, що мълвя всеки ден“

Всеки представител на който и да етнос в България би могъл да каже подобни красиви думи за своя майчин език и всеки ще бъде прав. В края на тази седмица светът ще отбележи Деня на майчиния език. Затова в „Познати и непознати“ говорим за майчините езици и ролята им в запазването на културната идентичност на етническите общности у нас. 

Гостите споделят интересни факти от историята на различните езици. Например кой e Елиезер Бен Йехуда – лингвистът със съществен принос за развитието на съвременния иврит.

А също как е била създадена арменската азбука и как в нея са кодирани номера на химически елементи. Опроверган беше и митът, че най-добре изучаваният майчин език след българския у нас е турският.

В студиото гостуват д-р Лиляна Ковачева – ромски активист, журналистките Вартануш Топакбашян и Шефкие Чакър, кинодокументалистът Коста Биков и Максим Делчев – образователен директор в ОЕБ Шалом.

За да научите още интересни факти, чуйте звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръщение Христово, стенопис от 1290 г., съборната черква „Протата

Тайнството Кръщение

В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..

публикувано на 05.01.25 в 09:35
Проф. Божидар Янев

Конструктивният поглед на проф. Божидар Янев

Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..

публикувано на 04.01.25 в 18:27

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50