Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Българската галерия“ в Рим

Д-р Анета Риналди, артдиректор на „Луксарт“ – Рим
Снимка: luxartroma.wordpress.com

В най-артистичната част на историческия център на Рим, Трастевере, се намира един оазис за българска култура и изкуство, едно пространство, което римляни и гости на града наричат „Българската галерия“. Това е галерия „Луксарт“ и представя както утвърдени имена на нашето изобразително изкуство, така и много български артисти, които през последните години живеят и творят зад граница. 

Сега там се показва една интересна колекция от творби, с автори българка, която живее в Женева – Милена Савова, но е посветила нещата си на трагедията с пожарите в Австралия и унищожението на природната среда, трагедия, която има международен отзвук. Сюжетите са различни – свързани по артистичен начин с гората, земята, животните, хората. 

Куратор на изложбата е Цвети Русалиева, която стопанисва това пространство, и която е свързана с една софийска галерия – „Римини“. През последната година „Българската галерия“, както я наричат, работи много активно, особено с италиански институции. Като участие в „Римската седмица на изкуството“, с ателиета по архитектура в Сиена, с българската редакция на Радио Ватикана, с изложба на световноизвестния италиански художник, който живее и твори в България – Албино Пити, привлекла колекционери и италиански артисти от цяла Италия, съвместен проект с Регион Лацио и прочие. 

Предстои в галерия „Луксарт“ да се състои изложба селекция за Биеналето на Рим –  през ноември тази година. В италианската столица беше показано изкуството на автори като Греди Асса, Деси Денева, професор Десислава Минчева, Петър Пиронков, непоказвани творби на маестро Никола Гюзелев.

Интервюто на Юлия Петрова с д-р Анета Риналди, артдиректор на „Луксарт“ – Рим, можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55