Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Българската галерия“ в Рим

Д-р Анета Риналди, артдиректор на „Луксарт“ – Рим
Снимка: luxartroma.wordpress.com

В най-артистичната част на историческия център на Рим, Трастевере, се намира един оазис за българска култура и изкуство, едно пространство, което римляни и гости на града наричат „Българската галерия“. Това е галерия „Луксарт“ и представя както утвърдени имена на нашето изобразително изкуство, така и много български артисти, които през последните години живеят и творят зад граница. 

Сега там се показва една интересна колекция от творби, с автори българка, която живее в Женева – Милена Савова, но е посветила нещата си на трагедията с пожарите в Австралия и унищожението на природната среда, трагедия, която има международен отзвук. Сюжетите са различни – свързани по артистичен начин с гората, земята, животните, хората. 

Куратор на изложбата е Цвети Русалиева, която стопанисва това пространство, и която е свързана с една софийска галерия – „Римини“. През последната година „Българската галерия“, както я наричат, работи много активно, особено с италиански институции. Като участие в „Римската седмица на изкуството“, с ателиета по архитектура в Сиена, с българската редакция на Радио Ватикана, с изложба на световноизвестния италиански художник, който живее и твори в България – Албино Пити, привлекла колекционери и италиански артисти от цяла Италия, съвместен проект с Регион Лацио и прочие. 

Предстои в галерия „Луксарт“ да се състои изложба селекция за Биеналето на Рим –  през ноември тази година. В италианската столица беше показано изкуството на автори като Греди Асса, Деси Денева, професор Десислава Минчева, Петър Пиронков, непоказвани творби на маестро Никола Гюзелев.

Интервюто на Юлия Петрова с д-р Анета Риналди, артдиректор на „Луксарт“ – Рим, можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната си инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца..

публикувано на 24.04.24 в 10:10

Нинко Кирилов: Категорично вярвам в това, че никой не може да бъде научен да пише

В рамките на четири поредни недели – от 12 май до 2 юни – в пространството за литература и култура "Светофар" ще се проведе курс по творческо писане с писателя, поет и драматург Нинко Кирилов. Курсът е подходящ за хора, които искат да говорят за поезия и проза, както и да получат ценни съвети в началото на своя творчески път. Зелена..

публикувано на 24.04.24 в 09:53

Историята на германската фотография в пет имена

На 24 април в Гьоте-институт София започва серията лекции на изкуствоведката доц. д-р Катерина Гаджева, посветени на немската фотография от началото на ХХ век. До ноември в рамките на пет лекции, ще се запознаем с ранната история на немската фотография през творчеството на петима немски майстори на камерата. "Историята на фотографията е низ от..

публикувано на 24.04.24 в 09:36
Марта Радева

Марта Радева: Всеки човек, вярвам, е дошъл с някаква задача на земята

За хората от последните вагони, за училището като единствен свят и неочакваното завръщане към детските мечти – разговор с Марта Радева , автор на книгата с разкази "Човекът от последния вагон" . За Марта Радева осъществяването е най-важният човешки стремеж. " Всеки човек, вярвам, е дошъл с някаква задача на земята . Преди човек да я открие,..

публикувано на 24.04.24 в 09:15