„Една немска мъдрост казва: Където не се строят домове, ще се строят затвори. Собствената къща, или както ние казваме, бащиното огнище, е култ за българина. И ако към него се насочат и благородните усилия, и ценната помощ на школувания и опитен архитект, жилищната култура на българина ще достигне висотата, която ще свидетелства през вековете за общата културна висота на нацията ни.“
Тези думи са на известния български архитект Дабко Дабков. Припомня ни ги краеведът Християн Облаков, който неотдавна издаде третата си книга – „Дабко Дабков Архитект“, посветена на едно от най-големите имена в строителната памет на град Варна, от началото на XX век.
Варна отбеляза неотдавна 145 години от рождението на архитекта, реализирал над 350 архитектурни проекта на територията на морската ни столица. Сред най-значимите сгради, които създава, са Варненският аквариум, чието правилно наименование от 1906 година е Морска зоологическа станция с аквариум, елегантната сграда на първия варненски грандхотел – „Лондон“, много частни домове, грандхотел „Мусала“ и много други.
Какво е бъдещето на достъпа с въжени линии до Витоша? Какво се предвижда, какво може да бъде променено и с какво може да бъде улеснен достъпът до планината? За съжаление ангажименти на главния архитект на Столична община не му позволиха да участва в разговора в предаването "Нашият ден". Добре е, а може би е задължително да има гледната точка на местната..
Софийските адвокати поискаха увеличаване на нормативно признатите разходи за всички български адвокати от 25% на 40%. Крайният срок парламентът и правителството да им отговорят е 22 януари. Ако в този срок не бъдат предприети конкретни мерки, адвокатите ще преминат към ефективни протестни действия. Адв. Ивайло Данов, председател на Софийската..
Проучването на "Галъп интернешънъл" за електоралните нагласи и посланията от брифинга на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса. Ако изборите бяха днес, седем са формациите, които имат изгледи да са в Народното събрание, като за две от тях кампанията ще е решаваща. Това показват данни от независимо представително за пълнолетното население..
По време на пандемия фитнес залите са затворени и много хора тренират навън. Спортът по време на пандемия – полезно или опасно занимание е? Какви са задължителните неща, които трябва да се знаят за тренировка навън през зимата? Какви са ползите? За какво трябва да се внимава? Как трябва да бъдем облечени? Тренировките през зимата изискват повече..
През 1905 г. на 22 януари е приет Законът за защита на женския и детския труд и по този начин се поставя началото на трудовото законодателство в България. В действителност през 19 в. у нас не е имало никакво трудово законодателство, не са приемани закони, свързани със заплатите на работниците, продължителността на работния ден или почивката им – в..
„Гласът на времето“ е новото коментарно предаване за култура, история и философия на програма „Христо Ботев“ на БНР. То ще се излъчва всяка неделя от 9.30..
Какво е бъдещето на достъпа с въжени линии до Витоша? Какво се предвижда, какво може да бъде променено и с какво може да бъде улеснен достъпът до планината?..
През 1905 г. на 22 януари е приет Законът за защита на женския и детския труд и по този начин се поставя началото на трудовото законодателство в България...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg