Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой е авторът на паметника на Патриарх Евтимий

БНР Новини
Снимка: Уикипедия

Свикнали сме с паметника на Патриарх Евтимий в центъра на София дотолкова, че не го забелязваме, когато минаваме покрай него, а единици знаят кой е неговият автор и кога е издигнат. 

Всъщност паметникът е издигнат след обявяването на анонимен конкурс през 1935 година от Столична община със съдействието на Съюза на дружествата на художниците в България. Сред представените 21 проекта комисия от 8 души присъжда първо място за Марко Марков. 


През 1937 година фигурата на Патриарх Евтимий е окончателно завършена, а на 1 ноември 1939 година в Деня на народните будители паметникът е официално открит на ъгъла между булевард „Патриарх Евтимий“ и ул. „Граф Игнатиев“ с голямо тържество и слово на прословутия кмет на София инж. Иван Иванов. 

През годините „Попа“ става и най-популярното място за срещи в центъра на столицата. Но кой е всъщност скулпторът Марко Марков и защо името му не е сред популярните художници? Чуйте отговора на този въпрос.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екатерина Григорова е поет на ноември в Столична библиотека

Днес (14 ноември) в поредицата "Поет на месеца" в Литературния клуб на библиотеката почитателите на поезията ще се срещнат с необикновеното творчество на Екатерина Григорова . Тя е автор на четири стихосбирки, които заявиха силния ѝ глас в съвременната българска литература – "Фарадеев кафез", "Дъска по мокрия пясък", "Празна зора", "Отвисоко в..

публикувано на 14.11.24 в 17:03

Въображаемият музей на Анна Хен-Йосифова

"Спомняме ли си коя е Анна Хен-Йосифова? Какви са нейните заслуги за българското изкуство от началото на ХХ век? Какъв е пътят на жените художнички от нейното време към изкуството? Как една германска художничка се социализира в чужда среда, оставайки вярна на своето призвание? Какво се случва с колекцията на наследниците, опазили творбите ѝ почти 100..

публикувано на 14.11.24 в 15:25

Стайко Мурджев: Изкуството не е бързо хранене!

На 14 ноември е премиерата на "Котка върху горещ ламаринен покрив" от Тенеси Уилямс на Театър "София". Спектакъла се играе на сцената на Театър "Сълза и смях". Постановката е на Стайко Мурджев, Сценографията на Никола Налбантов, а музиката е дело на Петър Дундаков. Пиесата "Котка върху горещ ламаринен покрив" е съставена от три части –..

публикувано на 14.11.24 в 14:48

"Като замина, мислеше ли си дали ще се върнеш?" – изкуство в търсене на имигрантската идентичност

По покана на Гьоте-институт екип от двама съвременни артисти – Красимира Буцева и Мартин Атанасов и социоложката д-р Марина Лякова започват в началото на тази година изследване на нагласите и преживяванията на българите живеещи в Германия. По време на теренното си проучване това лято тримата събират устни истории и документират публични и частни..

публикувано на 14.11.24 в 13:50
Казанлък, The Corner Shop – Юлиян Табаков, „Ловец/Мъжественост“, 2021

"Глад" в Казанлък

"Нещо като Венецианско биенале в Казанлък" – така определи представянето на проекта "Глад" директорът на Градската художествената галерия Пламен Петров. И има много сериозни основания за това. Проектът е разгърнат в над 20 места из града – музеи, заведения, магазини, публични пространства. Сред участниците в него са международно известни..

публикувано на 14.11.24 в 12:45