Ученици от музикалните училища в София, Пловдив и Варна в деня на националния ни празник – 3 март, ще изпълняват творби на български композитори. Програмата започва в 11 и завършва в 17 часа. Младите музиканти са избрали пиеси както от класиците ни като Добри Христов, Марин Големинов, Любомир Пипков, Веселин Стоянов, Панчо Владигеров и др., така и на по-младите като Ангел Заберски, Цветан Добрев, Владимир Джамбазов и др.
В 17 часа започва концертът на вокален ансамбъл „Славяни“, който ще изпълни композиции от Константин Илиев, Красимир Кюркчийски, Здравко Манолов и Иван Спасов.
Всички тези концерти ще се проведат в Камерната зала.
Съвместният концерт на Софийската филхармония, Националния филхармоничен хор „Св. Обретенов“ и Камерния ансамбъл „Софийски солисти“ е с начален час 19 и ще бъде в голямата зала на комплекса. На пулта ще се сменят Пламен Джуров и Славил Димитров, а солисти ще бъдат Йордан Димитров и Стоимен Пеев. Ще прозвучат някои от най-обичаните български творби като „Севдана“ на Георги Златев-Черкин, „Класично и романтично“ на Панчо Владигеров, „Адажио“ от Красимир Кюркчийски, „Тебе поем“ на Добри Христов, „Миниатюри“ от Димитър Ненов, „Картини от България“ на Васил Казанджиев, както и концертино за две цигулки от Михаил Пеков.
Билетът за вечерния концерт важи и за всички концерти през деня.
Повече подробности можете да научите от Кремена Николова, връзки с медиите на Софийската филхармония.
На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..
"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..
1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...
Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg