Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой: Българският театър

Илко Ганев
Снимка: Таня Димова

Главен герой в "Нашият ден" е Българският театър. Театроведът Илко Ганев от Съюза на артистите в България представя XV издание на Софийския театрален салон. През месец март зрителите ще имат възможността да изгледат 25 представления, номинирани в различните категории за най-престижните награди за сценични изкуства ИКАР 2020.

Номинации и тенденции на тазгодишните награди ИКАР

"Тези номинации се определят от една 6-7-членна комисия от професионалисти от различните сфери на театъра. Те гледат всички спектакли, излезли от началото на 2019-а, и правят широки списъци с много имена във всяка категория и е много трудно да се отсее кои са най-добрите, най-успешните. Водещо е дали дадена роля е постижение за даден актьор в тази година. Хубаво е актьорът да прави добра роля в добър спектакъл, защото казват, че е трудно да направиш добра роля в лош спектакъл... Когато има ограничение от 3 номинации в категория, членът на комисията е принуден да гласува само за 3 фаворита. Новото, което Съюзът на артистите предлага, за да не се дава преимущество на комисията, е една нова онлайн платформа, където всеки може да влезе и да гласува за спектакъл, който харесва. Така ще определим тази година и Спектакъл на публиката."

Ателиета и уъркшопове на XV издание на Софийския театрален салон

"Още в предишните години Съюзът на артистите, като организатор на това събитие, съвместно със Столичната община, се опита да таргетира няколко ателиета, уъркошпове, насочени предимно към студенти от сферата на театъра. Тази година разширихме този модул и започнахме да насочваме тези обучителни модули към широка публика – деца и родители, любители". Представяне на няколко книги, изложба, дискусии и срещи, посветени на театъра, и няколко специални събития, които ще бъдат част от новата образователна програма в Салона, ще имат възможността да посетят професионалистите, студентите и любителите – деца и родители, малки и големи почитатели на театралното изкуство.

Ганев даде пример с Майкъл Уолф от Ливърпул и неговия метод за учене на текст за сцена – буквално за няколко часа ("Дворец на паметта"). Към този уъркшоп има силен интерес. Майлък Уолф е актьор, певец, пианист, композитор, фокусник и много други неща, които продължава да усъвършенства непрекъснато. През 2019 г. завършва Ливърпулския университет за сценични изкуства LIPA, чийто патрон е легендарният музикант – Пол Маккартни. За едно от своите големи постижения той смята създаването на специфична техника, която адаптира лесното и бързо запаметяване на текст. Методът е тестван при над 100 актьори и позволява запаметяването на текстове само за няколко часа. Събитието ще се проведе от 16 до 19 март (понеделник – четвъртък), от 11:00 до 16:00 ч. в Театър „Азарян“ и е безплатно, със свободен достъп, но с предварително записване. 

Образователната програма стартира на 9 март (понеделник) от 17:00 ч. в Литературен клуб „Перото“. Важен акцент е Публичната лекция – разговор с режисьора Иван Пантелеев. Малко преди най-новата си премиера в Народния театър „Иван Вазов“ режисьорът, който работи от 20 години в Германия, носител на наградата ИКАР 2019 за режисура и за най-добро представление „Neoдачници“, се съгласи да разкаже малко повече за своята работа в България и в Германия. В ролята на модератор на разговора влиза проф. д.н. Камелия Николова – ръководител на Катедра „Театрознание“ в НАТФИЗ.

Има няколко важни годишнини, които бяха приоритет и на Столичната община.

100 години от рождението на Валери Петров се отбелязват в Международния ден на поезията и на кукления театър на 21 март. Тогава има едно събитие – известни политици, музиканти и няколко влогъри ще четат откъси от "Пет приказки" на Валери Петров пред деца. 

Друга важна годишнина е 90 години от рождението на легендарния актьор Наум Шопов. Георги Тошев преиздава своята книга, която ще бъде представена в "Перото" на 25 март от 18 часа, а веднага след това ще бъде прожектиран и филмът за Наум Шопов.

Традиционно в парка пред Народния театър Съюзът на артистите прави изложба на открито. Тази година изложбата е посветена на актрисата Катя Паскалева по повод на 75-годишнината от нейното рождение. 

На 14 март (събота) от 14:00 до 16:00 ч. в Столичния куклен театър ще се проведе ателието „Създаване на музикална среда в куклен спектакъл“ с ръководители композиторът и музикант – Мишо Шишков-син и актьорите Венцислава Асенова, Георги Стоянов и Галина Савова. 

На 15 март (неделя) също от 14:00 до 16:00 ч. в Столичния куклен театър е ателието „Моето тяло и аз“, което разкрива движенчески технники в кукления театър и запознава деца и родители с основните задачи за движението на актьорите по сцената. Ръководител е актрисата Ивет Лазарова – Торосян. Събитието ще се проведе от 16 до 19 март (понеделник – четвъртък), от 11:00 до 16:00 ч. в Театър „Азарян“.

Любителите на визуалното в сценичните изкуства могат се потопят в света на сценографа Мариета Голомехова в ателието „Докосни сцената“ от 22 до 26 март в Театър „Азарян“. В специализираното ателие „Докосни сцената“ можете да разберете повече за тънкостите в нейната работа, както и сами да изработите някои специфични сценографски и реквизитни детайли.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Олег Чернев (вдясно) и Антон Митов

Антон Митов представя: Изложбата на рисуващи артисти "В памет"

Общопрактикуващият актьор Олег Чернев - ОПА за изложбата на рисуващи артисти "В памет", посветена на кинорежисьора Николай Волев. Изложбата е открита на 11 февруари във фоайето на сцена "Сълза и смях" и ще продължи един месец.  Инициатор е Общество "Рисуващи артисти", като в експозицията са подредени графики, фотографии и платна на Николай Волев и..

публикувано на 17.02.25 в 12:43

Втора книга на Мануел де Педроло на български език

Мануел де Педроло (1918-1990) е познат у нас досега само с един роман "Хроника на второто начало" в превод на Нева Мичева. Благодарение на него той е най-четеният автор на каталонски. Този негов роман-антиутопия се изучава в училищата и се печата в големи тиражи. Сега у нас се появи още една книга на Педроло – с разкази "Последен ход" от този..

публикувано на 17.02.25 в 12:10

Национална изложба с конкурсен характер показва творби малък формат в Габрово

Галерия "Орловска 10" организира изложба-конкурс на тема "О, щастливи дни" – продължение на колекция от малък формат картини както на утвърдени, така и на млади и дебютиращи български визуални артисти. Темата на тазгодишната изложба-конкурс "О, щастливи дни" е вдъхновена от пиесата на Самюел Бекет и от театъра на абсурда изобщо, тъй като,..

публикувано на 17.02.25 в 10:35

Филмова реалност в нереално време: "Белият лотос" 3 във вселената на МАХ

Докато топлото слънце на Тайланд успява да огрее и най-мрачния ден, драматични сблъсъци и неочаквани обрати отново говорят на зрителите за уникалните съдби и истории, които се преплитат в рамките на луксозния комплекс, за който всички говорят. Третият сезон на хитовия HBO Original сериал "Белият лотос" очаква своите посетители във вселената на МАХ от..

публикувано на 17.02.25 в 10:10

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15