Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой:

Д-р Иван Богданов и Антарктида

Иван Богданов
Снимка: Кирил Чобанов

Антарктида все още е едно място, напълно пощадено от човешкото присъствие. И това го прави още по-привлекателно и във всеки смисъл най-чисто място на планетата. Д-р Иван Богданов, дерматолог и участник в 28-ата експедиция до Антарктида е Главен герой в "Нашият ден", за да разкаже за своите впечатления от ледения континент. 

Ледената пустиня

"Бих се радвал тези места да си останат недостъпни за широката публика... Места, почти напълно пощадени от човешко присъствие. Пътувахме от Кинг Джордж до о-в Ливингстън, където е българската база на Антарктида, с малкия чилийски кораб "Капух". За 10-12 часа пътуване през цялото време минавахме покрай Южните Шетландски острови. Този първи контакт с Антарктика е може би най-невероятното усещане в живота ми. Една невероятна красота. Неживата природа, тези планински върхове, изникващи буквално от водата, покрити със сняг, огромни ледници... много разнообразен пейзаж. Мястото е почти неземно. Неописуемо е."

Нашата работа 

"Работата ни беше свързана с един проект за изследване на физиологията на човешката кожа при екстремни условия за изследване на дозата на ултравиолетовата радиация, която попада върху кожата. Проектът е продължение на дългогодишната работа на проф. Цанков, който изследва повече от 6 години трансепидермалната водна загуба на кожата. Нашето изследване е продължение с малко по-разширена програма." – обясни д-р Богданов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Боклукът – първородният грях на всеки потребител

Отпадъкът е ценен разказвач на механизмите, които движат дадено общество – пресечна точка между природно и културно, локално и глобално. Боклукът разколебава границата между това, което е мое, и това, което не е, между полезно и вредно, приемливо и неприемливо, определено и неопределено. Кой притежава отпадъците, има ли "добър" отпадък и дали..

публикувано на 16.07.24 в 14:25

Евелина Аврамова: За неуморното съхраняване на българщината зад граница

Евелина Аврамова е майка, журналист и учител, която освен на своите деца посвещава живота си на българските деца в чужбина. Тя е говорител на Асоциацията на българските училища в чужбина , основател и ръководител на българското неделно училище "Васил Левски" , което има филиали в трите германски града Кайзерслаутерн, Хомбург и Саарбрюкен. В..

публикувано на 16.07.24 в 11:22
Енчо Господинов

Страдаме от политическа слепота, в която никой не вижда другия, не говори с другия и не слуша другия

За кризата в съвременната демокрация, лидерството днес, опита за покушение над кандидата за президент на САЩ Доналд Тръмп – разговор с Енчо Господинов , дипломат, хуманитарист, легендарен журналист и военен кореспондент, бивш генерален директор на МКЧК. По повод атентата срещу Тръмп, бивш американски президент и настоящ кандидат за същия..

публикувано на 16.07.24 в 09:53
Наталия Недялкова и Мартин Христов

Диви зеленчуци

Наталия Недялкова и Мартин Христов от софийския квартал Филиповци са съвсем млади, не само в градинарството. Желанието им за работа и за знание е искреното и истинско желание на младостта и това е достатъчно повече от достатъчно условие за изграждането на малката им зеленчукова ферма в близост до гр. Годеч. Стремежът им за чиста храна е..

публикувано на 15.07.24 в 16:45

Master The Failure, или провалът като стъпало към успеха

Провалът като стъпало към успеха разглежда и третото издание на Master The Failure, което предстои на 16 юли . За грешките, уроците и самоусъвършенстването – разговор в "Нашият ден" с Анна Грозданова , организатор на събитието. Грозданова завършва специалност "Хотелиерство и туризъм" в Кипър, след което разработва успешни заведения в София и..

публикувано на 15.07.24 в 10:50