Антарктида все още е едно място, напълно пощадено от човешкото присъствие. И това го прави още по-привлекателно и във всеки смисъл най-чисто място на планетата. Д-р Иван Богданов, дерматолог и участник в 28-ата експедиция до Антарктида е Главен герой в "Нашият ден", за да разкаже за своите впечатления от ледения континент.
Ледената пустиня
"Бих се радвал тези места да си останат недостъпни за широката публика... Места, почти напълно пощадени от човешко присъствие. Пътувахме от Кинг Джордж до о-в Ливингстън, където е българската база на Антарктида, с малкия чилийски кораб "Капух". За 10-12 часа пътуване през цялото време минавахме покрай Южните Шетландски острови. Този първи контакт с Антарктика е може би най-невероятното усещане в живота ми. Една невероятна красота. Неживата природа, тези планински върхове, изникващи буквално от водата, покрити със сняг, огромни ледници... много разнообразен пейзаж. Мястото е почти неземно. Неописуемо е."
Нашата работа
"Работата ни беше свързана с един проект за изследване на физиологията на човешката кожа при екстремни условия за изследване на дозата на ултравиолетовата радиация, която попада върху кожата. Проектът е продължение на дългогодишната работа на проф. Цанков, който изследва повече от 6 години трансепидермалната водна загуба на кожата. Нашето изследване е продължение с малко по-разширена програма." – обясни д-р Богданов.
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Пернишкият драматичен театър "Боян Дановски" поставя ново начало с премиерата на поетичния спектакъл "Прозорец към изгрева". Постановката, която ще се играе на 31 януари от 19:00 ч., а след това и на 5 февруари, представлява театрализирана композиция от стихове на местни автори. Особено значимо е, че както текстовете, така и актьорският състав,..
Културният център на Софийския университет и Институтът за съвременно изкуство–София организират блиц-кръгла маса "Визуалните: грамотност, изкуство, култура" с участието на художници, куратори, преподаватели и студенти, както и с випуска на School4artists 3/2024. Модератор и автор на формата е Лъчезар Бояджиев. Идеята на блиц-кръглата маса е да..
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg