Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Килиманджаро до червените слонове на Цаво

Продължение на разказа за резерватите на Африка в „Покана за пътуване“

7
Безлюдният остров Мнемба, Занзибар

Любителите на животни и приключения свързват Черния континент най - вече с държавите Танзания и Занзибар, Кения и Южна Африка.

От искрящо белите плажове до снега на Килиманджаро.

Танзания и Занзибар са „очаквано добра комбинация“ за двуседмичен отдих. Остава само да изберете дали първо да съберете сили на някой от 25-те снежнобели плажа с тюркоазена вода на Занзибар и после да тръгнете на фотосафари из резерватите на Танзания, или обратното.

Според „Конде нест“ необитаемият занзибарски остров Мнемба е едно от най-романтичните места на планетата, любимо на Шарън Стоун, Бил Гейтс, Майкър Дъглас и Наоми Кембъл.

Уникалните природни комплекси, 12-те национални парка, 13-те резервата и 38-те природозащитени територии осигуряват на Танзания славата на едно от най-добрите места в света за екотуризъм.

Няма човек, който не е чувал за Нгоро-Нгоро или Серенгети.

Танзания – страната на резерватитеПървият резерват е недалеч от границата с Кения и представлява огромен кратер с диаметър 19 м и дълбочина 600 м. Планината, с която е заобиколен се е родила от избухването на вулкан преди 2,5 млн. години. На дъното му се намират соленото езеро Магади и водопадите Мунго. В самия кратер с площ 264 кв. км се срещат копитни и тревопасни, а също така лъвове, леопарди, хиени, хипопотами... Тук зимуват и много прелетни птици от Европа. Присъствието на двуроги носорози, гепарди и африкански слонове дават на Нгоро-Нгоро официалния статут на Международен биосферен резерват.

Серенгети (безкрайни равнини) е най-известният национален парк в Танзания. Тук можете да се потопите в онази Източна Африка, съществувала преди появата на белия човек. По неизбродимите пространства шестват 4,5 млн. копитни в търсене на храна. Серенгети се смята за едно от най-добрите места за наблюдение на лъвове, гепарди и жирафи, на повече от 35 вида бозайници, вкл. „голямата петорка“ (слон, носорог, лъв, леопард и бивол). Плюс повече от 500 видове птици и над 350 пълзящи.

Спящият вулкан Килиманджаро (5895 м, в превод блестяща планина) е най-високият и единственият връх  заснежен в Африка.

Националният парк Аруша лежи между Килиманджаро и планината Меру (4556 м). Той покорява с броеницата от езера и растенията, които могат да се видят единствено там, кедровите гори и типично алпийските ливади.

Южна Африка – между Крюгер парк и винен тур с пингвини

„Класиката в жанра“ за Южна Африка е Крюгер парк, вторият по големина резерват за защитени видове в Африка. Той се простира на 19 485 кв. км – почти колкото цял Израел, но с огромно разнообразие от флора и фауна. В него на свобода живеят над 517 вида птици, 114 вида влечуги, включително черна мамба, 3000 крокодила, както и множество риби. В Крюгер има повече видове едри бозайници от всеки друг парк в Африка. Популацията на слоновете там през 2015 г. е нараснала до близо 20 000, а резерватът приютява и африкански диви свине, за които се смята, че са общо 400 в цяла Южна Африка. Плюс лъвове, бизони, леопарди, бели носорози и др.

Крюгер парк е синоним на затворена еко системаТе живеят в затворена екосистема и служителите не правят нищо, освен да ги охраняват. В Крюгер се влиза през девет входа, които водят до т.нар. "лоджи за нощувка" – 21 на брой. Територията е толкова огромна, че изследването на деветте туристически маршрута понякога може да продължи с дни.

Ако престоят ви е кратък и сте в Йоханесбург, еднодневна алтернатива е Пиланесберг парк. В случай че сте с деца, за препоръчване е някой от многото „Лайънс“ паркове, където малчуганите галят опитомени лъвчета-бебета.

По-аристократичният Кейптаун предлага колониална архитектура, винени турове и близка среща с пингвини, тюлени и китове. Задължително е да се „разпишете“ и на нос Добра надежда – най-крайната точка на африканския континент.

По следите на „Призрак и Мрак“ в прародината на Обама

Откакто Барак Обама седна в Овалния кабинет, местата за посещение в Кения се увеличиха с още едно – селото, откъдето са корените му. Съмнителното удоволствие да срещнете негова баба или вуйчо, обаче се измества от безбройните възможности за фотосафари – Масай-Мара, Амбосели, Цаво, Маунт-Кения, Самбуру...


А след двата холивудски хита за лъвовете-убийци Призрак и Мрак туристически обект е дори влаковата линия Момбаса-Найроби.

Националният парк Масай-Мара е на височина 1650 м. От юли до септември може да се наблюдава миграцията на милиони антилопи, които отиват да търсят храна в съседния резерват Серенгети. Край река Мара се срещат уникалните черни лъвове, а водите ѝ буквално „врат“ от крокодили и хипопотами.

На около 100 км от пристанищния град Момбаса е резерватът Цаво – 20 000 кв. км. Най-интересните места там са каньонът Нгулия, платото Йата, изворите Мзима и „психеделично“ червените слонове и зебри – пръстта на парка е червена като доматена супа и тя променя цвета на животните след всяка кална баня.

Снимки в галерията: Магдалена Гигова и архив на www.dromomania.bg



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Александра Николова ще представя България на конкурса за млади учени

Три български ученички ще представят научните си разработки на един от най-престижните конкурси за млади учени – Международния научен и инженерен панаир Regeneron 2025, който ще се проведе през май в Кълъмбъс, Охайо. Те ще имат възможност да се включат в световното изложение, след като спечелиха първите три награди на тазгодишното издание..

публикувано на 07.02.25 в 11:25

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..

публикувано на 06.02.25 в 15:35
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..

публикувано на 06.02.25 в 09:05

Цената на паметта

Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни.   Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина..

публикувано на 05.02.25 в 18:46