Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асен Агов: Добър вечер, дами и господа

Снимка: БГНЕС

С Асен Агов в "Мрежата" говорим за новата му книга "Добър вечер, дами и господа" и още за:

За нуждата от книгата:

Родените след 2000-та година знаят много малко за това, какво се е случило в България последните 140 години. Всичко то има връзка с днешния ден. ... Тези деца трябва да знаят, че през цялата тази история, техните прародители, прапрародители, родители и прочие, са се борили с върха на копието, за да си осигурят свободата.

За политиката на България исторически:

България винаги е страдала от посредствени политици, мога да изброя много имена и в последно време. Благодарение на тези посредствени политици София е разрушена от бомбардировките през 1944г., те влизат в Тристранния пакт, замаяни от страха да не ги упрекнат, че не искат да осъществят националния идеал, а той е мъртвороден в Сан Стефано. Стигаме накрая и в пост-комунизма, където в продължение на 4 години се осъществи лудешко бягство към свободния свят - от 1997 до 2001г. Пътят беше трасиран от хора, коти го направиха с риска себеотрицателно да заложат политическата си кариера, достойнството понякога, не за друго, а защото бяха подложени на унищожителни нападки и от това страдаха семействата им. Някои хора си отидоха заради това нещо, но България стъпи твърдо на финалната права за свободния свят.

За търпението на аудиторията и обществото:

Тя винаги е била търпелива. Тя е нетърпелива и е избухвала единствено тогава, когато е била силно засегната икономически. В момента не е силно засегната икономически и оттам се обяснява търпението. България в момента е толкова богата, колкото никога не е била през цялата си история. Няма никакво съмнение, че в България се живее по-добре сега. В това забогатяване на България, благодарение на онова, което е хулено днес - приватизацията, която произвежда 98% от БВП и благодарение на която ние сме членове на ЕС, откъдето получаваме средства за нашите магистрали, така че всичко това трябва да е криминално, ако е криминална приватизацията. Онези, които не можаха да се справят, защото не ги научиха да се справят с предизвикателствата на свободния пазар и на свободния свят, те биват лесно подлъгвани.

За протеста на медицинските сестри политическата картина в страната днес:

Това е дефицит на уважението към човешкото достойнство. Заради маниерът на управление, който се ражда в тези износени институции. Представете си стара кола, автомобил на 30г. Вие се качвате и тръгвате с него за Варна да речен. Но никога не може да сте сигурни, че ще стигнете, защото нещо започва да трака в двигателя, нещо започва да стърже в скоростната кутия и т.н. България трябва да се обнови по същия начин, по който се обновяват сградите, трябва всичко да се изтърбуши и да се обнови. Хубав е примерът със сестрата. Може ли сестрите да бъдат унижавани с тези заплати? И после да се вайкаме, че те отиват да работят във Великобритания или Германия. И не искат да учат, а навремето това е била достойна професия. ... Те им обещаха неща, но това е по системата "пускам и давам", наследена от комунизма, защото нито се дава, нито се пуска, това са пари, спечелени с труд. Ти трябва да уважаваш човешкото достойнство и човешкия труд, така че тези хора да не се катерят по первазите. Това е износването на системата. ... Властта, която в момента е концентрирана буквално в едни ръце, защото системата го позволява, парламентарния контрол е сведен до гумен печат, няма обществен контрол върху всичко това. ... Това е една много отвесно изградена пирамида, на върха на която стои един човек, който разполага с нашите пари и ги харчи както иска. Трябва да се разстеле тази власт, да отиде в регионите. ... Да се разтовари централното правителство от всички онези началнически функции, които в момента имат като някакви богове, а те не са богове. Вижте какво стана в Перник, винаги реагираме след проблема, защото няма стратегическо мислене. ... Отговорността за обществената буря се носи само от хората, които 20 години отказват да извършат необходимите реформи, за да приключи политическия преход в България. От там идват несгодите на съдебната система и пълния произвол на Прокуратурата, скаран с всякакви законови рамки на демократичното правосъдие. Това е позволено, защото няма контрол върху тази власт. Този контрол трябва се упражнява от обществото чрез институциите, които са му поверени да избира.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Млад благотворител" – конкурс, насърчава ученическото добротворчество

Станислава Рашева от Фондация "Благотворител", която е организатор на конкурса "Млад благотворител", споделя за важността на този инициатива. Вече от седем години конкурсът вдъхновява и обучава учениците от осми до дванадесети клас да бъдат активни и съпричастни към обществото още от млада възраст. Тя посочва, че идеята за конкурса възниква през..

обновено на 26.04.24 в 11:13
Божана Славкова

Божана Славкова, победителката в Mili Dueli: Провокират ме дребни неща

Божана Славкова, победител в най-големия световен поетичен конкурс Mili Dueli, се превърна в първия български автор, спечелил голямата награда с безапелационните 968 точки . Това отличие тя получи за нейния поетичен филм "Дървото с некролозите", създаден съвместно с Денис Стоянов и Денислав Маринов. Божана Славкова се занимава с поезия, кино,..

обновено на 26.04.24 в 10:17

Стефан Георгиев: Политиката е цялостен процес на общуване

Събитието "Гласувам, следователно съм!" се проведе наскоро, с цел да насърчи гражданското участие и пряката демокрация, предвид предстоящите избори за Европейски парламент. Участниците имаха възможност да споделят успешни практики и стратегии за активно участие в изборния процес, като един от подходите, които бяха разгледани, беше..

обновено на 25.04.24 в 11:54
Щети от ракета, изстреляна от ивицата Газа в Тел Авив, Израел, 7 октомври 2023 г.

Конфликтът в Близкия изток: Как се създава обществен консенсус за насилието?

Кои са мислимите рамки на разказа за войната днес и как се създава обществен консенсус за насилието – разговор в "Нашият ден" с Филип Буров , журналист, и с Мая Ценова , преподавател и преводач. Буров започва разговора с думите: "И по света, и у нас се случват лоши неща, които са съществени и които по ескалиращ начин показват какво не е наред..

публикувано на 25.04.24 в 11:25
Благослав Михайлов

Благослав Михайлов: Да се фокусираме върху качеството на населението, а не върху количеството

Политиката и демографията изглеждат като две противоречиви области. Един политик, ако се задържи на власт за 2 или 3 мандата,  може да управлява около 12 години. Същевременно насърчителната демографска политика би дала своите плодове след 40, дори след 60 години. Политиците нямат стимул да провеждат подобна политика, тъй като няма да са на власт, за..

публикувано на 25.04.24 в 11:17