"Разликата между лекарството и отровата е дозата. С информацията е същото. Точната, вярна и правилно дозирана информация ни пази от стреса и паниката – казва д-р Александър Симидчиев – пулмулог, завеждащ Отделение по функционална диагностика към Медицинския институт на МВР София – в здравната рубрика на предаването "Нашият ден".
Не е необходимо постоянно да следим статистиката на заболеваемостта от Covid-19 по света и у нас. Важните неща могат да се кажат за 30 секунди. А те не са новост:
● За да не се заразим ние – мием ръцете.
● За да не заразяваме другите – стоим си вкъщи.
● Ако имаме оплаквания и те не са тежки – стоим си вкъщи.
● Ако са тежки – обаждаме се и евентуално биваме преместени в болница.
Към новия вирус хората още нямат имунитет, той се прехвърли от животни към хора в края на ноември и досега не е имало възможност за формиране на реакция.
Догодина предстои да видим дали тези, които са преболедували вируса, ще изградят имунитет.
Мерките са навременни и трябва да са драконови – изтъкна още доктор Симидчиев, – защото ако допуснем много хора да се заразят – 20% тежко боледуващи е страшно много хора – не бива да става така.
Когато претоварим системата, тежко болните могат да останат без адекватна медицинска грижа. Единственият вариант да не го допускаме е като си стоим изолирани у дома.
Ако епидемията не се разпространи в тези няколко седмици-месец – хората, които боледуват сега, ще се излекуват и епидемията ще отшуми."
Останете здрави. Останете у дома!
Разговорът с д-р Александър Симидчиев – пулмулог, завеждащ Отделение по функционална диагностика към Медицинския институт на МВР София – е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.
Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..
Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..
Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас? Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..
Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg