Добрата литература винаги намира начин не само да ни накара да видим света по нов начин, но и да ни разсмее, пародирайки познатите клишета. В тези мрачни дни сръбският писател Светислав Басара (1953), познат добре на българския читател, ни предлага едно невероятно „пътуване“ през европейската история от времето на Първата световна война, та до наши дни (с акцент все пак върху Балканите), по време на което можем да се заливаме от смях.
Разбира се, описаните събития невинаги са развеселяващи, но Басара умело ги преобръща, като смесва факти и измислица, стига дори до гротеска, служейки си с богат, но пиперлив език, за да разбута закостенелите представи. При това не само по отношение на историческите събития, но и за известни фигури - философи, писатели, политици от началото на 20 век, та до наши дни.
Какво се случва в романа му? Убитият в Сараево Франц Фердинанд диктува от небесните селения на своя посмъртен секретар Бертолд своя поглед към историята - към империите, към големите и малките народи, към различни личности, като при това отказва да спазва хронология и приличие.
Паноптикумът от събития е главозамайващ, а „засегнатите“ лица – безброй – от Фройд до Тито и Сталин. Освен искряща ирония и самоирония, Светислав Басара ни предизвиква да си припомним наученото, да потърсим нови гледни точки към него, да го поставим дори под съмнение. Този роман показва и чудесното здраве на сръбската литература. Показва и преводаческите умения на Рада Шарланджиева.
Чуйте Рада Шарланджиева в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg