Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Тъпа пиеса“ на Ованес Торосян с онлайн премиера в Смолянския театър

Снимка: @RodopiTheatreВ днешния празничен ден, когато в целия свят се чества Международният ден на театъра, Родопският драматичен театър „Николай Хайтов“ в Смолян ще празнува със своята публика, макар и в условията на социална изолация. Замисълът беше актьорите да подарят на зрителите представлението „Театър, любов моя“ от Валери Петров – спектакъл за всеотдайната и неизменна любов към театъра, за гафовете на сцената и извън нея, за взаимоотношенията на две актриси с живот, отдаден изцяло на театъра.

Представлението на режисьорката Емилия Ованесян трябваше да се играе на празен салон и да се излъчва на живо през страницата на театъра във фейсбук. Заради усложнената ситуация с коронавируса идеята засега се отлага за по-подходящо време, но актьорите измислиха друг начин да отпразнуват 27 март. Така тази вечер в 19 часа Смолянският театър ще постави началото на своята нова онлайн инициатива, наречена #рдтт – Родопски дебют на драматични текстове, която е насочена към българските драматурзи в страната и чужбина.

Предоставяме възможност на всеки пишещ за театър човек да ни изпрати непубликувана своя пиеса, на която ние ще дадем платформа за живот. Избраните творби ще бъдат представени под формата на сценично четене с част от нашите актьори и излъчени на живо през нашата страница. Съветваме кандидатите в началото да ни изпращат текстове с не повече от пет персонажа, за да спазим максимално добре препоръките за събиране на малко хора на едно място, ако реализациите започнат преди отмяната на извънредното положение в страната, уточняват организаторите и очакват предложенията на драматурзите на sonja.yosifov@teatarsmolyan.com, rdt_smolyan@abv.bg или на фейсбук страницата на театъра.

#рдтт – Родопски дебют на драматични текстове започва тази вечер със сценично четене на пиесата „Тъпа пиеса“ на Ованес Торосян. Тя ще бъде представена на живо онлайн от сцената на Родопския драматичен театър с участието на актьорите Атанас Найденов и Делян Илиев.



ВИЖТЕ ОЩЕ
Радостин Радев

Като на филм: пътят от България до Англия на актьора и продуцент Радостин Радев

Вместо да стане полицай, какъвто си е представял, че иска да бъде, той избира да е от хората, които могат да изиграят всеки, дори човекa на реда. От школата в Симеоново до самолета, който каца в Лондон, Радостин Радев извървява пътя на самоосъзнаването и вечното усъвършенстване в преследване на влечението – актьорското майсторство. Британската..

публикувано на 24.04.24 в 16:46
Кадър от снимачния процес

Музикален клип говори за любовта на човек към родината

Предстои премиерата на музикалния клип "Оставам" на певицата Вили Русева. Сюжетът на клипа представя една история за силната и непреходна любов между човек и родина. Идеята се ражда от режисьора Борислав Костов, който от години работи по сценарий за филм за българската история – "Коси в прахта".  Самият късометражен музикален филм е продуциран от..

публикувано на 24.04.24 в 16:04

Привидният парадокс на непреходната култура

От какво зависи непреходното в културата на прехода – обобщения на културолога и филолог проф. Александър Кьосев по повод заключителната му лекция в рамките на проекта "Култура на прехода", която ще се състои днес (24 април) от 18:30 ч. в Театралната зала на Софийския университет. Проф. Александър Кьосев, директор на Културния център на..

публикувано на 24.04.24 в 11:36
Анди Готс (вдясно) и Георги Тошев

Фотографията като среща

Анди Готс неслучайно носи прякора "фотографът на звездите". Сам се хвали, че от първите си стъпки в изкуството не е снимал нищо друго, освен знаменитости. И докато в началото му се е налагало да ги ухажва за да застанат пред камерата му, днес известните сами го търсят. Фотографът печели популярност с вниманието, което отделя на личностите зад..

публикувано на 24.04.24 в 11:30

Инициатива насърчава деца в неравностойно положение да посещават театрални постановки

"60 от сърце" е благотворителната инициатива на младата продуцентска компания The Balkan Theatre Factory. На всяка нейна постановка се пазят 60 места, които се предоставят на деца от домове или деца в неравностойно положение или деца на бежанци. Първият спектакъл на компанията е "Островът на съкровищата", пиратско комедийно приключение за деца и..

публикувано на 24.04.24 в 10:10