Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо е толкова трудно да не си докосваме лицето

БНР Новини
Снимка: Pexels

Коя от препоръките във връзка с ограничаването на заразата от Covid-19 е най-трудна за спазване и най-често бива нарушавана?

"Да кажеш на хората да не правят нещо, което извършват несъзнателно, е класически проблем. Много по-лесно е да накараш някого да си мие по-често ръцете, отколкото да не си пипа лицето. Не е никак ефективно да кажеш просто: Не прави нещо, което правиш несъзнателно", казва Майкъл Холсуорт, психолог от Колумбийския университет.

Дотук добре, но защо все пак си пипаме лицето толкова често?

"Защото проявяваме фундаментално за нашия вид поведение, твърди Мартин Грундвалд, психолог от Лайпцигския университет. Докосването на лицето е от само-регулаторните механизми, които невинаги са свързани с комуникация с другите и най-често се извършват почти несъзнателно. 

Наблюдава се при всички хора. Докосването е основна част от механизма ни на успокояване. Контактът кожа в кожа спомага освобождаването на окситоцин, което повишава спокойствието и намалява стреса."

Друг път докосваме лицето си като форма на успокоение, когато общуваме с другите.

Например, когато усещат неудобство или нежелание да се захванат с нещо, мъжете най-често пъхат пръст между яката на ризата и врата си, а жените, докосват ямката в основата на шията си.

Докосването е важен елемент от невербалната комуникация, но уви и ключов фактор в разпространение на зараза. Така че възниква друг важен въпрос:

Как да го ограничим?

Носенето на маска може да е спорно по отношение на предпазването, но може да ни помогне и да намали несъзнателното докосване на лицето.  Има и други техники да ограничим движението на ръката към лицето:

– например да разпознаваме ситуациите, които ни предизвикват, и да действаме проактивно;
– когато усетим порив да се пипнем, например да се почешем, да използваме ръкава или опакото на ръката – не е идеално решение, но е по-добро от пръстите.
– да държим ръцете си заети – спинърите или антистрес топките могат да са от полза. Само не забравяйте да ги миете.

Стивън Хейс, психолог, който пише в блога Ask the Professor, твърди, че един от начините да ограничим движението е да броим пътите, в които го правим.

Може да използвате телефона си, бележник, броеница, каквото се сетите, просто отделете време и наистина записвайте. Това ще намали поведението в рамките на половин час.

Методът работи, дори да не сте съвсем старателни, самото усилие да го правите вече дава резултат и намалява броя на докосванията.


По материали от BBC и Ask the Professor



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Арменско цивилно население ескортирано от османски войници към затвора в Мезире, април 1915

109 години от арменския геноцид

Днес светът отбелязва 109-ата годишнина от геноцида над арменците в Османската империя. На 24 април 1915 година в Цариград са арестувани, а малко след това и избити над 200 арменски интелектуалци. С това се слага началото на избиването и прогонването на 1 500 000 арменци. България е една от първите страни, които отварят границите си за бежанците. Сто..

публикувано на 24.04.24 в 07:55

Песах е!

Пролет е по нашите ширини и природата е луднала. Луднал е и светът – шарен, различен, но и еднакъв... Ние – хората, независимо от произхода си, го правим и шарен, и различен, и еднакъв. Защото всъщност не сме чак толкова различни. Доказателства – много. И едно от тях е, че дори и най-големите празници понякога съвпадат. Това се случва на всеки 33..

публикувано на 23.04.24 в 12:16

Еврика! Успешни българи: Мартин Ралчев

"Идеите са водещото и най-вече – това човек да работи онова, което иска. Човек, когато намери подходящата работа и подходящата професия, която го кара да бъде щастлив, той успява да бъде най-добрият", казва Мартин Ралчев. Той е млад учен, който в началото на тази година беше отличен с наградата "Млад изобретател" на фондация "Еврика". Мартин..

публикувано на 22.04.24 в 20:30

Бай Георги на 78 обикаля света

Георги Братов обикновено се представя като "бай Георги от Свищов", но в битието му на български пенсионер няма нищо обикновено. Той сърцато се втурва да помага, колчем чуе за бедствие някъде из родината, но не това го прави толкова тачен гост в "Покана за пътуване". Бай Георги е обиколил 60 държави, някои от които, като Нова Зеландия например, съвсем..

публикувано на 22.04.24 в 11:55

Мария Боянова: Великден е венецът на продължителната подготовка за празника

Ако сте изкушени от българската традиционна култура и желаете вашите деца и ученици, а и не само те, да научат повече за нея, докато се забавляват, заповядайте в Националния етнографски музей към БАН. Тук ще намерите отговор на въпроси за празниците и делниците, поминъка и занаятите, митологията, семейството и още много интересни неща. Заедно с..

публикувано на 21.04.24 в 12:00