Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В трудното време да помислим и за животните

От 2 април започва онлайн инициатива Animalrightsonlinе

Снимка: сдружение КАЖИ

В тежките седмици на изолация, страх и несигурност, мислим за себе си, за собственото си здраве и бъдеще, за това как да оцелеем след необичайната криза. Но много животни бедстват, защото няма кой да се грижи за тях. За съжаление не са малко и случаите на изоставяне на домашни любимци – предимно кучета и котки. Стопаните им ги изхвърлят на улицата поради страх, мислейки, че те могат да ги заразят с коронавирус, но няма никакви данни за такава опасност. Бездомни животни, които обикновено си намират храна в близост до ресторанти, сега гладуват, тъй като много от заведенията за хранене не работят.

Първото онлайн международно обединение за правата на животните е по инициатива на украинската организация UAnimals. То ще се проведе от 2 до 5 април във всички онлайн социални мрежи. Всеки може да се снима и да запише своето послание и да го публикува в профилите си с хаштаг #animalrightsonline

Как можете да се присъедините към международното онлайн обединение за правата на животните?

Правете снимки или видеоклипове с вашите послания и призиви срещу експлоатацията и жестокостта над животни. Качвайте видеоклиповете, снимките и текстовете си в социалните мрежи Facebook, Instagram, Twitter и други. Обозначете локацията си и напишете хаштаг #animalrightsonline. Поканете приятели и местни организации също да се включат.

По повод онлайн инициативата animalrightsonline е разговорът в „Аларма“ с Петя Алтимирска, председател на Сдружение КАЖИ – Кампании и активизъм за животните в индустрията, което от години води битка за забрана на фермите за ценни кожи у нас. 

„Може би е малко странно за някои хора, точно сега да говорим за животни. Почти цялата планета е под карантина, но за съжаление дори под карантина експлоатацията на животни и жестокото отношение към тях не спират. Гражданският активизъм за правата на животните също се промени, сега една важна кауза не може да събере на протест хората по улиците и площадите. Затова се променят и начините за въздействие.“ споделя Петя. Тя напомня, че според официалните данни, заразата с COVID-19 започва от дивите пазари в Китай, където котки, кучета, прилепи, броненосци и други дребни животни се продават, понякога живи, за да бъдат убити, одрани и разфасовани на място, и впоследствие сготвени и изядени. Китайското правителство вече е забранило тези пазари, но скоро се появиха видеоклипове в интернет, които показват, че те отново работят. Но проблемът е, че такива пазари има хиляди, не само в Китай, но и в други страни в Южна Азия.

Петя Алтимирска добавя още: „Биосигурността ще бъде един от приоритетите за всички страни по света. Програми за биосигурност има и в България по отношение на индустриалното животновъдство. Мерките за биосигурност трябва да бъдат много строги. Отглеждането на животни за кожи представлява потенциална зараза: 14 силно заразни заболявания, предаващи се от животно на човек, могат да пламнат от фермите за норки. А няма програма за биосигурност там.“

Припомняме, че фермите за норки в България са две с общ капацитет 130 000 умъртвени животни на година, а парламентът още не е разгледал промените в законите, отнасящи се до тази дейност. Още през 2018 година над 51 000 подписа на български граждани бяха внесени в Народното събрание с искане за забрана добива на ценни кожи у нас.


Още информация за борбата за правата на животните

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Евентуално приемане на еврото – ще скочат ли цените на имотите?

2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на ЕРА България, годината беше различна от предходните, като се наблюдаваха важни тенденции, които определят бъдещето на сектора. "2024 г. беше малко особена по отношение на това, което се случи на..

обновено на 04.02.25 в 10:13

Импулсът в мен: Изкуственият интелект

Българите сe разделят приблизително на две половини: едните не знаят какво точно е това, а другите са негативно настроени, показа скорошно изследване на "Тренд" на тема "Какво представлява изкуственият интелект?" Изкуственият интелект или ИИ не е в бъдещето, той е навсякъде около нас. ИИ е общо понятие, обхващащо набор от технологии, които..

публикувано на 04.02.25 в 10:09
Илияна Тодорова, група

10 000 детски рисунки показват визията за безопасност на пътя

В рубриката "Епизоди от живота" обръщаме внимание на едно важно събитие, насочено към обучението по пътна безопасност в българското училище – Националния конкурс за детска рисунка "Без грешки на пътя" . Инициативата е организирана от Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) в партньорство с Гаранционния фонд (ГФ) и Главна дирекция "Национална..

обновено на 04.02.25 в 09:01

Читалището в село Братаница – пазител на българския дух и култура

Село Братаница се намира в община Пазарджик и в него живеят около 2200 човека. Населеното място разполага с кметство, църква, пощенска станция, основно училище, детска градина, читалище, търговски обекти, заведения и шивашки цех. Голяма част от жителите се занимават със земеделие. Има предположения, че селото е съществувало още през XII век...

публикувано на 03.02.25 в 18:10

Седмица на университетите в Ямбол

Двайсет висши учебни заведения се включиха в "Седмицата на университетите" , която започна днес в Ямбол. Те представят подробна информация за своите обучителни програми, специалности, условия за кандидатстване и студентски стипендии. Във фокуса на днешния ден бяха техническите университети в София, Варна и Габрово, както и архитектурния..

публикувано на 03.02.25 в 17:30