Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фичър за Борис, Иван, Енинка, Митра...

Снимка: Даниела Манолова


Митарства е рядко употребявана старинна дума в съвременния български език. Била е използвана в жанра житие на старата българска литература от IX и X век и комбинира в едно няколко значения: странствания, пътешествия, пътувания и приключения, свързани със страдания, които водят до укрепване на човешкия дух, също така лутания, преминаване от заблуда към реалност и борба за отстояване на собственото аз. Освен някогашния религиозен оттенък в думата е заложена и представата за крехкостта на човешкото битие на фона на всеобхватността на света и неговото епично разнообразие.

„Митарствата на Гърневи“ е опит за документална сага. Конструиран като пъзел от истории, които ту неочаквано се преплитат, ту скачат напред и назад във времето, ту приключват с изненадващи разкрития, фичърът се стреми да построи „в движение“ галерия от образи и същевременно да създаде акустичен еквивалент на онова особено усещане за мощно и неравномерно течение на времето на Балканите.

Историите започват, приключват или просто преминават през живота на тримата главни герои: Борис, Марияна и Иван, потомци на рода Гърневи. Персоналното разследване на Иван Гърнев го отведе почти 200 години назад във времето и назад в историята на пра пра родителите си, едно само по себе си изключително рядко постижение за бурната история на България, където поколенията изчезват в мъглата на времето без никакви писмени свидетелства векове наред. 

Персоналното разследване на Иван Гърнев го отведе и далеч извън границите на България – в Мюнхен, където Кочо Гърнев, единственият български художник, присъстващ във френската класация „Художници на ХХ век“, е поддържал малко артистично заведение. И още по-далече – в Кито, Еквадор, където друг митарстващ Гърнев създава цял нов клон на рода и става губернатор на щат, а еквадорските му потомци предприемат свои странствания в посока Щатите. Персоналното разследване на Иван се случва пред микрофона и неусетно зад простите записи от Либяхово (Илинден), Тешево, Гоце Делчев, София се натрупаха образи, истории, сцени, уникален език и звук.

Фичърът е правен през 2014 година и сега предлагаме нова версия като минисериал в три части.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Джони пред Микрофоните

Георги Пенков-Джони не прилича на нищо друго в българската култура и същевременно е направил толкова много за нея, че е трудно делата му да бъдат обхванати. "През 1960 Рангел Вълчанов реши да направи един филм – без хонорари и без пари, с лента, останала от продукции, и по сценарий на Иван Стоянович. На мен ми дадоха една Награ и станах..

публикувано на 25.04.24 в 16:26

И тъжно, и самотно

На 21 април 2024 г. Радиотеатърът излъчва премиерата на радиопиесата на Петър Маринков "Последната нощ". Написан специално за радио, драматургичният текст на известния наш писател и драматург поставя наболели и горчиви въпроси, пред които се изправяме всеки ден и на които ни е трудно да намерим отговор. Например: Как да не сме сами в..

публикувано на 19.04.24 в 12:05

Нови поети в поредицата "Спасени думи"

През последните две години програма "Христо Ботев" на Българското национално радио излъчи стиховете на стотина наши съвременни поети. Необходимостта да звучи български стих в националните ни програми е явна и наложителна. Защото заедно с техническия напредък на века вкусът на публиката към прекрасното се променяше, слизаше надолу към чалгата и още..

публикувано на 05.04.24 в 08:05

Епизод 5: Роклята на Алла

Всяка нощ сънувах война. Сънувах дома си... Сънувах войници, нищо че не съм ги виждала, но всяка нощ сънувах война. Тя сънува войната от нейното начало на 24 февруари 2022. Тя е Алла, украинката, която избяга с дъщеря си в София от руските ракети над Киев и Украйна. Документалната аудиопоредица "Украйна: сцени от един отложен живот"..

публикувано на 23.03.24 в 08:35

Неподражаемият Славомир Мрожек в неделния радиотеатър

Радиотеатърът е подготвил за своите почитатели три произведения на полския драматург Славомир Мрожек: "Лисан кандидат", "Лисан философ" и "Вода". Идеята за миниатюрите с главен герой Лисан идва на Мрожек от знаменития средновековен пародиен епос "Роман за Лисан", в който главни герои за животни – лисица, вълк, мечка… Мрожек обаче обръща нещата:..

публикувано на 22.03.24 в 14:15