Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гледаме онлайн подбрани спектакли на МГТ „Зад канала“

Сцена от „Човекът, който искаше“, постановка на проф. Маргарита Младенова.
Снимка: Павел Червенков/zadkanala.bg

Във времето на социална изолация, когато театрите са спуснали завеса, Малък градски театър „Зад канала“ започна да излъчва онлайн избрани спектакли от репертоара си през годините, които вече не са в актуалния афиш. 

Поредицата започна на 5 април със спектакъла „Дама Пика“ от 2010 година – постановката е на Бина Харалампиева по едноименната повест на А. С. Пушкин, а драматизацията – на Юрий Дачев.

Спектакълът „Дама Пика“ е носител на две награди „Аскеер“ – за поддържаща мъжка роля на Филип Аврамов и за музиката на композитора Асен Аврамов. За същото отличие са номинирани Александър Кадиев за изгряваща звезда и Петя Стойкова за сценографията си. За работата си по „Дама Пика“ режисьорката Бина Харалампиева е носител на „Златна муза“.

Следващите заглавия, които ще бъдат излъчени онлайн, ще бъдат качвани в интернет през няколко дни. Това са спектаклите „Когато дъждът спря да вали“ – дебют в театъра на кинорежисьорката Зорница София (2013 г.), „Лив Щайн“ от Нино Харатишвили под режисурата на Крис Шарков (2015 г.) и „Човекът, който искаше“ (2016 г.) – постановка на проф. Маргарита Младенова.

Записите ще са достъпни на фейсбук страницата на театъра и в неговия канал в YouTube безплатно.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лъчезар Тошев (вляво) и Емил Янев

Там, където Дунав студен край Тракия минава

В епизод 549 "Трамвай по желание" поставя на вниманието на своята публика една от най-значимите фигури на Ренесанса Пиер дьо Ронсар. През тази година светът отбелязва 500 г. от рождението на великия поет, вдъхновител на Плеядата, знаменитото поетическо обединение във Франция през XVI в., и радетел за обновлението на френския език. Любопитно е, че..

публикувано на 09.07.24 в 10:10
Проф. Красимир Станчев

Проф. Красимир Станчев: Азбука, език, идентичност

За Кирило-Методиевото дело, Международната конференция "Азбука, език, идентичност" и съхранението на българската култура извън пределите на България – разговор в "Нашият ден" с проф. Красимир Станчев , виден славист, преподавател по славянска филология в Трети римски университет и академик от Академия "Амброзиана" в Милано.   Двудневният..

публикувано на 09.07.24 в 09:36

Глухите деца влизат в приказния свят чрез театър

Театралният видеопроект "Изиграй ми приказка" провокира любопитството на глухите деца към художествената литература и изкуството. Повече за проекта, неговите цели, както и за очакваните резултати в "Нашият ден" разказва Албена Тагарева , директор на фондация "Арт бюро", инициатор на проекта. Етапите на проекта "Изиграй ми приказка" са..

публикувано на 09.07.24 в 08:36
Китана Гигова (вляво) и Теодора Церовска

Лесно ли се илюстрира романът "Под игото"?

На 8 юли 2024 г. в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, която се излъчва по програма "Христо Ботев", тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Тя е насочена към българчетата, които живеят извън пределите на България. За предизвикателството да илюстрираш най-популярното..

публикувано на 08.07.24 в 16:57
 Михаил Михайлов - Шольо

Антон Митов представя: Музикантът и диригент Михаил Михайлов - Шольо

Михаил Михайлов е на 83 години – роден е и живее в Стара Загора. Той е от доайените на златните времена на българската естрада – един от основателите на група "Траяна", издава плочи с "Импулс" като част от конкурса "Тракийска лира", работил с Лили Иванова и Йорданка Христова, участвал в безброй концерти в страната ни и извън нея. Спомени от "онова..

публикувано на 08.07.24 в 16:40