Как да не „хванем диктатура“ и коронавирус, докато се стремим към качествена журналистика, коментар в „Мрежата“ направи политологът Даниел Смилов.
Свободата на словото по време на пандемия
„Има тенденция да се въвеждат ненужни ограничения или пък политици като Йордан Цонев със своята реторика да изпращат послания, че едва ли не заради грипа ще трябва да ограничаваме свободата на словото. Както и други ключови граждански и политически права. В това изказване нямаше мяра, то беше общо – жертваме свободата на словото заради нещо, което не е ясно какво... Още по-тревожно е започналото наказателно преследване срещу председателя на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Стоименова. Защото тези санкции се прилагат за един нормален дебат, когато някой споделя определени опасения за водена политика. И точно това е опасното и според мен в този случай имаме злоупотреба с власт. Има и добри сигнали. Например намерението за дерогация някак си се размина, както и днес слушах, как премиерът също търси мяра в изказванията си, за да не остави впечатлението, че има диктатура и хора с пагони са поели властта.“
Възмущението от управлението на ББР и незададените въпроси
„Ако бях на този брифинг, бих попитал г-н Борисов от какво е продиктувано възмущението му по отношение на управлението на банката. И досега, според мен, този въпрос виси. Защото по-късно г-н Мавродиев излезе с едни интервюта, че не е убеден, че е направил нещо грешно."
ББР и КТБ – прилики
„Според мен има връзка между двата казуса. Слава Богу, ББР изглежда финансово добре управлявана. Но от моя гледна точка връзката е в това, че г-н Мавродиев по времето на КТБ беше шеф на Комисията по финансов надзор. И е малко странно, че тогава решението беше, че Комисията няма нищо общо с казуса КТБ. Защото много от компаниите на Цветан Василев, на КТБ са листвани на българската борса, подконтролни са на тази комисия. И тук аз не говоря за юридическата отговорност, защото все пак има и нещо като политическа отговорност, че един надзорен орган е проспал такива събития като банкрут на банка и финансова щета от порядъка на 4 милиарда лева. Това само по себе си говори, че надзорните органи, включително и този, са били с притъпени сетива. И вместо да се търси политическа отговорност, хората, свързани с тези надзорни институции, повечето от тях получиха доста високи постове в последствие. Включително и г-н Мавродиев. Има сигурно и други връзки, ако например се разгледа как се раздават тези кредити и как подборът изглежда върви в една посока, която е близка с посоката при която и КТБ раздаваше своите кредити. Сякаш един и същи кръг се облагодателства. Сега, разбира се, г-н Цветан Василев го няма в този кръг, но други участници са все още в него.“
Как и кой да внимава, за да не "прихванем" диктатура
„Вниманието трябва да е на много нива. Трябва, разбира се, да е в демократичните институции, които сме изградили – парламент, парламентарна и извънпарламентарна опозиция, медиите, които също не трябва да забравят контролната си функция. И в крайна сметка, гражданите не трябва да влизат в модуса на някакво стадо, въпреки че днес говорим, че се стремим да постигнем стаден имунитет. Но това не трябва да го възприемаме буквално и да се оглеждаме непрекъснато за овчар, който да ни насочва насам-натам.“ – обобщи Даниел Смилов
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg