Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Wonder Tales“ и изкуството, което лекува

Снимка: @Wonder Tales

Постапокалиптичен свят. Хора няма, а само герои, създадени от нещо магично, които постепенно разбират кои са, къде са и защо са там.

В смутни времена като днешните може би не е много трудно да си представим този сюжет. За момента той е именно това – сюжетът на „Wonder Tales“. Трансмедиен проект, който разказва историите на героите в него. Всички те са създадени от метал и са допълнени от дигитални 3D модели, за които е използван V-Ray софтуера, който неотдавна спечели „Оскар“.

Инсталацията, която Николай Михайлов, режисьор и сценарист на „Wonder Тales“, и скулпторът Чудомир Драгнев създават заедно с екипа на проекта, ще се разглежда с добавена реалност чрез мобилно приложение. Идеята е тя да бъде пътуваща и да включва павилион с три зони. В дългосрочен план екипът иска историята, разказана чрез инсталацията, да прерасне в книжки и анимационен сериал или игра.

„Wonder Tales“ вече има сайт, както и кампания, чрез която да се подпомогне финансирането на артистите. Към тях екипът ще добави и курсове за работа с ученици. Обучението ще включва работа с метал, създаване на дигитални 3D модели и анимация.

Основната мотивация на създателите на „Чудните приказки“ е да припомнят на хората, че боклукът, който създаваме, може да се рециклира чрез изкуство и да разказва истории.

Изкуството може да служи като терапия както за артистите, така и за публиката. То може да лекува, да въздига, да замисля. То е и основното средство, чрез което можем да създадем и разкажем нова история за собствения ни свят, но и за света, в който живеем.

Николай Михайлов и Чудомир Драгнев се изразяват чрез изкуство и искат да помагат и на другите да правят същото. Основната им цел е да работят с хората. Дори в дни на извънредно положение. Чуйте повече за проекта им в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Иван Христов строи "Къща от букви"

Новата книга на Иван Христов, събрала есета, рецензии и интервюта приютява ярки събития и личности от българската литература в края на двайсети и началото на двадесет и първи век. Авторът е поет, но и литературовед, музикант и журналист. "Къща от букви" е равносметка литературния живот във времената . на прехода и големите надежди, на един местен..

публикувано на 30.12.24 в 17:25

Литературата през 2024 година

Каква беше литературната през изминалата 2024 година? С кои събития ще я запомнят поетите, писатели и преводачи Ангел Игов, Иванка Могилска, Мирослав Христов, Виолета Радкова, Йордан Радичков - внук и Неда Узунколева. С какво се различават личните читателски и писателски обзори от списъците с наградени през годината книги и автори и..

публикувано на 30.12.24 в 16:05
Кин Стоянов, Антон Митов и Радослав Диков (отляво на дясно)

Равносметката през погледа на Трендафил Акациев

Сериозен разговор, научно обосновани спомени и мисли за "лицето" Трендафил Акациев с Кин Стоянов – директор на програма "Христо Ботев" на БНР, и Радослав Диков – вече бивш журналист, работил дълги години в Немска редакция на БНР. Кой се крие под псевдонима на поета Трендафил Акациев, създаден през 1953 година? Световни предсказания – Трендафил Акациев..

публикувано на 30.12.24 в 15:28

В компанията на "Рижият котарак"

Делничните, трудно забележими прояви на магията, на фантастичното и чудното, дори на странното, откриваме в сборника на Мартин Колев. В него 16 забавни, почти реални и мъничко магични разкази ни отвеждат до планинско градче, където желанията се сбъдват, но не по познатия от приказките начин. Те тръгват от света, който ни заобикаля, хващат нишки,..

публикувано на 30.12.24 в 14:25
Илко Ганев

Министерството на културата през 2024 година – равносметка

Какви политики бяха следвани в сферата на културата през изминалата година, в каква посока бяха насочени бюджетните програми и с каква мисъл трябва да се твори в изкуствата? Равносметка за дейността на Министерството на културата през 2024 в "Артефир" прави зам.-министърът на културата Илко Ганев . Ганев е от хората, които вярват, че една..

публикувано на 30.12.24 в 13:50