Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Валери Велев:

Малък процент от населението се е срещало с вируса и е изградило антитела

| обновено на 15.04.20 в 18:10
Снимка: pixabay

Какво показват проучванията за Covid-19, как да изградим имунитет и какви мерки да вземем за справяне със заразата? Разяснения в "Нашият ден" даде д-р Валери Велев – инфекционист от Детската клиника по инфекциозни болести. 

"Не мисля, че имаше нещо по-различно в тенденцията от началото на кризата. Заболяемостта е на, общо взето, ниски нива, но за да бъде ясна картината, трябва да има повече изследвани хора. Да се надяваме, че това е заради добре взетите мерки от страна на ръководството на държавата.

За тестовете

"Така спряганите в публичното пространство бързи тестове са за скрининг на населението. Те са за масово тестване. Никой не очаква от тях да са толкова точни, колкото бавния PCR метод. Този метод, освен бавен и скъп, е и метод, който се използва, когато имаме тежко болни пациенти, положителни бързи тестове, които трябва да потвърдим, когато търсим нещо в огнище на заболяването."

Масовото тестване на населението трябва да се прави с тези бързи тестове за антитела, още повече, че мина достатъчно време, откакто се появи заболяването в България.

"Не е окуражително, че много малък процент от населението се е срещало с вируса и е изградило антитела. Това означава, че все още българската популация е стерилна по отношение на това заболяване и във всеки един момент, в който излезем, съществува съществена опасност да се разрази истински пик на заболяването. 

Изводът е, че сме се затворили може би прекалено, а трябва да се срещаме с този вирус.

"При едно ново заболяване няма как тестовете да бъдат много качествени и надеждни веднага. Вече има много данни, че първите – китайските тестове – не са много надеждни. За сметка на това има южнокорейски, германски, американски, които са с доста добро качество и са по-надеждни."

Изгражда ли се имунитет, след като се срещнеш с инфекцията и я преболедуваш

"Да, категорична яснота има. Човек изгражда имунитет, когато се появят т.нар. "антитела". Има друг проблем – при всяко инфекциозно заболяване се изгражда имунитет. Доколко той е продължителен, това е нещо, което още не знаем. Можем само да се надяваме, че, както при другите респираторни вируси, поне за един сезон трябва да сме предпазени." 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарислав Николов: ИИ има сериозно място в медицината, но няма как да замести емпатията

Как навлизат Изкуственият интелект и новите технологии в медицината и дали ще спечелят битката за човешкото здраве?  В последните години наблюдаваме значителен напредък в медицината благодарение на изкуствения интелект (ИИ) и новите технологии. В предаването "Време за наука" младият лекар Дарислав Николов сподели своите виждания и опит относно..

обновено на 23.07.24 в 12:38
Нина Цанева и Деница Симеонова

Деница Симеонова: За възможностите на женското лидерство в Европа

Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България. Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско..

публикувано на 23.07.24 в 12:25

Илияна Йотова: Нужен е координиран подход, за да покажем значението на българистиката

Преди по-малко от месец се проведе международният форум за кирилицата "Азбука. Език. Идентичност", инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова. Двудневната конференция бе организирана с подкрепата на Министерството на образованието и науката, продължавайки традицията на международния форум за кирилицата "…И ний сме дали нещо на света" от 2022 г...

обновено на 23.07.24 в 11:30
Константин Иречек

Константин Иречек, или какво не знаем за него?

На 24 юли се навършват 170 години от рождението на Константин Иречек, младият чешки учен, написал първата академична история на страната ни и допринесъл за изграждането на следосвобожденска България. Повечето от нас свързват името му най-вече с романа на Алеко Константинов "Бай Ганьо", чийто герой е той, а напоследък и с някои цитати от неговия..

публикувано на 23.07.24 в 09:16

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20