Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неверни данни за 9 милиона лева в доклад по "Натура 2000"

Снимка: БГНЕС

Как бихте постъпили, ако работите на бюро и от вас поискат да изготвите доклад за състоянието на околната среда и застрашените видове по "Натура 2000"? Възможно е да потърсите съществуваща, макар и стара, информация по темата и да я препишете, за да изпълните поставената ви задача.

От документите, подадени от България до Европейската агенция по околната среда, излиза, че точно това е било направено. От Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН са сигнализирали МОСВ, че: "През този период (2013-2018), въпреки наличните за целта средства, Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) не успяха да организират необходимите дейности за мониторинг на биоразнообразието за целите на националното докладване по чл. 17 на Директива за местообитанията пред Европейската комисия."

Преди дни Европейската комисия обяви, че може да съди България за неспазване на задълженията по договорите.

Стоян БешковА как би трябвало да изглеждат докладите по директивата за местообитанието и за дивите птици?

"Трябва да се предостави мониторинг и научна дейност – за всеки вид и всяка зона – каза в предаването "Нашият ден" доц. Стоян Бешков, зам.-директор на Националния природонаучен музей към БАН. 

Не може едни чиновници, които седят зад едни бюра, да пишат доклади, без да познават видовете, техните обитания, да попълват едни формуляри и таблици – тази порочна практика трябва да се прекрати. Още повече, че имаше достатъчно средства, а не е ясно къде отидоха.

Научната общност настоява за ясни и прозрачни правила и няма да участва в маскаради. Да бъдем канени накрая, за да дадем легитимност на едни усвоени от някого средства."

Става въпрос за 9 милиона лева, изплатени с парите на данъкоплатците от ЕС, по данни на независимата общоевропейска медийна мрежа Euractiv.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пустинен блус

Истинските фенове вече знаят новината, но сега да я разгърна, както си му редът – пионерите на пустинния блус "Тинариуен" , сред най-влиятелните колективи от туарегски музиканти, заедно с другите три "Т"-а - "Тамикрест", "Тартит" и "Теракафт", идват за първия си концерт в България. Афро от извора ни очаква в зала 3 на НДК тази сряда, 11 септември ...

публикувано на 09.09.24 в 16:48

Архивите говорят 80 години по-късно

Архивите отново оживяват в "Terra Култура", за да се завърнем към 9 септември 1944 г. със запис, съхранен в Златния фонд на БНР. Слушаме обръщение на министъра на финансите проф. Петко Стоянов, излъчено по държавното радио в 20:30 ч. на 12 септември 1944 г. Записът е запазил всички следи и драскотини на времето. В него стават ясни..

публикувано на 09.09.24 в 11:24

Как се преподава "трудната" история?

Държавна агенция архиви откри новия уебсайт "Съветската окупация в България, 1944 – 1947 г." , който е част от тематичната дигитална колекция "Архивите говорят". За първи път публично е споделен пълният списък на жертвите на Червената армия в България от посочения период. Дигитализирани са множество архивни документи и изображения, които говорят..

публикувано на 09.09.24 в 10:16

Hey People! обръща внимание на професионалните стереотипи

Много момчета са чували, че не е мъжко да се занимават с танц. Момичетата, от друга страна, не са насърчавани да станат инженери например. Все още съществуват стереотипи, свързани с пола и кариерното развитие.  В "Нашият ден" Рая Цветкова разказва за младежкия проект Hey People!, който обръща внимание на стереотипните разделения на професиите ...

публикувано на 09.09.24 в 09:29
Десислава и Петър Петрови

Гълъбински зеленчуци

Десислава и Петър Петрови от ямболското село Гълъбинци напускат Ямбол преди няколко години с желание да произвеждат чиста храна за децата и себе си, и да създадат общност и живот в селото. Освен вездесъщата тученица, в градините и парниците им расте цяла палитра от различни сортове домати, краставици, манголд, кейл и какво ли не друго. Как стигат до..

публикувано на 08.09.24 в 09:05