Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неверни данни за 9 милиона лева в доклад по "Натура 2000"

Снимка: БГНЕС

Как бихте постъпили, ако работите на бюро и от вас поискат да изготвите доклад за състоянието на околната среда и застрашените видове по "Натура 2000"? Възможно е да потърсите съществуваща, макар и стара, информация по темата и да я препишете, за да изпълните поставената ви задача.

От документите, подадени от България до Европейската агенция по околната среда, излиза, че точно това е било направено. От Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН са сигнализирали МОСВ, че: "През този период (2013-2018), въпреки наличните за целта средства, Министерството на околната среда и водите (МОСВ) и Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) не успяха да организират необходимите дейности за мониторинг на биоразнообразието за целите на националното докладване по чл. 17 на Директива за местообитанията пред Европейската комисия."

Преди дни Европейската комисия обяви, че може да съди България за неспазване на задълженията по договорите.

Стоян БешковА как би трябвало да изглеждат докладите по директивата за местообитанието и за дивите птици?

"Трябва да се предостави мониторинг и научна дейност – за всеки вид и всяка зона – каза в предаването "Нашият ден" доц. Стоян Бешков, зам.-директор на Националния природонаучен музей към БАН. 

Не може едни чиновници, които седят зад едни бюра, да пишат доклади, без да познават видовете, техните обитания, да попълват едни формуляри и таблици – тази порочна практика трябва да се прекрати. Още повече, че имаше достатъчно средства, а не е ясно къде отидоха.

Научната общност настоява за ясни и прозрачни правила и няма да участва в маскаради. Да бъдем канени накрая, за да дадем легитимност на едни усвоени от някого средства."

Става въпрос за 9 милиона лева, изплатени с парите на данъкоплатците от ЕС, по данни на независимата общоевропейска медийна мрежа Euractiv.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40