Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Нейков:

Осигурителната система е затворена врата за хората със свободни професии

Иван Нейков
Снимка: БГНЕС

Самоосигуряващите се лица си плащат данъците всеки месец. Но в днешната тревожна икономическа ситуация са буквално в безизходица. Онази обществена група от хора на изкуството, майстори и занаятчии, частни учители, журналисти на свободна практика... Тези, които си изкарват хляба сами, но нямат свои фирми и не са част от обществени институции, а в момента са изключени от социалното подпомагане.

Как самоосигуряващите се българи да преодолеят икономическите препятствия – бившият социален министър, сега директор на Балканския институт по труда и социалната политика, Иван Нейков очерта ситуацията в "Нашият ден".

"Самоосигуряващите се лица са една специална група от работната сила в България. Тука влизат много хора със свободни професии, специалисти с висока квалификация, хора, които полагат физически труд... Самоосигуряващите се лица далеч не са изключение от българския пазара на труда. Особеното при тях е, за разлика от осигурените на трудов договор, е, че има разлика в задължителното осигуряване. Те задължително се осигуряват за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. По желание – могат и за общо заболяване и майчинство. 

При самоосигуряващите се липсва осигурителният риск безработица. Преди години това минаваше за бонус. Но в днешната ситуация на взривообразно нарастване на безработицата се оказва, че минусите са повече от плюсовете. Тези десетки хиляди хора естествено си задават въпроса "На нас някой ще ни даде подкрепа, когато станем безработни?." 

Хората със свободни професии са в безизходица

"За тях законът не предвижда да се осигуряват за безработица, а заедно с това е дадена възможност да бъде създадена от бизнеса опция за доброволно осигуряване за безработица. Но бизнесът не е създал нито едно такова дружество, където един художник, един артист... да отиде да се осигурява за безработица. Затова тези професии са в безизходица в момента и от гледна точка на подкрепа за тях те нищо не могат да очакват по линия на обезщетения за безработица."

От гледна точка на осигурителната система – за тях вратата е затворена

"В тази ситуация би трябвало, ако се прецени и ако те представят своите интереси за разглеждане, държавата да търси възможност за инцидентна ad hoc подкрепа за тези самоосигуряващи се лица, които не могат да упражнят своята дейност – в голяма степен заради наложените ограничителни мерки.

Единствената опция за хората, които се самоосигуряват, е да бъде направена спешна промяна в Кодекса за социално осигуряване, като се предвиди осигуряване на тези хора и за осигурителния риск безработица." акцентира Иван Нейков.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17