Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво трябва да се случи сега, за да има туризъм утре

БНР Новини
Снимка: Rawpixel

Туризмът е сред най-засегнатите от кризата браншове. В близко и далечно бъдеще той ще претърпи най-много промени в начините си на функциониране.

Колкото до предстоящия активен сезон, Министерството на туризма изразява надежда за късно лято и има готовност отново да постави на обсъждане въвеждането на Гаранционен фонд.

Чуйте в звуковия файл какво каза заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева за мерките, които се вземат на национално и общоевропейско равнище и какви са очакванията за срещата на министрите на туризма в Европа.

Какво се случва и какво трябва да се случи сега, за да има туризъм утре?

"Трябва да спрем да гледаме на туризма като на летен курорт – каза експертът в бранша Любомир Попйорданов. Надеждите са за късен летен сезон, но е ясно, че дълги ваканции и отпуски за работещите няма да има. Хората вече използваха платения си отпуск.

От това следват няколко неща. Едно от тях например е отпреди кризата и е свързано с изграждането на добра, надеждна мрежа от обществен транспорт в планините и до малки населени места около големите градове. 

Ясно е също, че българите това лято ще почиват в България и трябва да се работи за това България да бъде за българите. Съществен момент в тази стратегия е, че рекламата трябва да започне сега, а не тепърва при отпадане на мерките.

Проблем е, че държавата и министерството не водят диалог с бранша. Те се срещат с избрани представители, но не и с бранша. В техните срещи прозира лобистки интерес, а ако няма дебат, няма да има и бъдеще за туризма.

Туризмът трябва да стане отрасълът, в който  се осъществява БВП, а не се губи БВП."

Чуйте повече за проблемите, пред които се изправя туристическият бранш,от разговора с Любомир Попйорданов.

Най-неблагоприятна като че ли е прогнозата за авиосектора. Това, което се знае, е, че нищо не се знае. 

Обсъждат се идеи средната седалка в самолетите да остава празна. Пътниците да са през един, да има паравани между седалките, както и филтри за пречистване на въздуха.

Ако се възприеме мярката за освобождаване на средната седалка обаче, нискотарифните превозвачи предупреждават, че ще останат на земята.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35