Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да преболедуваш Covid-19 и да останеш извън статистиките

Снимка: Pixabay

Как един млад, здрав човек преболедува вируса още през февруари

Митко Йорданов от София пътува до Испания в средата на февруари, когато все още няма информация, че вирусът е дошъл в Европа. 39-годишният мъж, който от години не е боледувал, разказва:

„Беше нещо съвсем непознато. Специфичното беше един ужасен задух, който не ми позволяваше да дишам по никакъв начин. Кашлицата беше много суха – искаш да се изкашляш, но не можеш.

Тъй като оплакванията ми започнаха през нощта, отидох в спешното отделение на Окръжна болница, там ми казаха да отида при личния си лекар и че не съм спешен случай, щом не съм се обадил на 112 и съм дошъл самостоятелно. Даже ми поискаха 10 лева, за да ме прегледат.

Отидох до денонощна аптека и си купих лекарство, което се впръсква с инхалатор, но то не ми помогна въобще. Единственият начин, по който можех да дишам, беше като се прегъна, навеждайки се напред. Спал съм свит, за да мога да дишам коремно. Гръдните ми мускули не работеха изобщо. Невъзможно беше да спя по гръб, защото не можех да дишам.“

Митко отива при личния си лекар, който го изпраща на рентген, снимката показва, че има пневмония. Следва лечение с антибиотици.

„Антибиотиците ми облекчиха дишането, но не ми помогнаха да започна да отхрачвам. Няколко пъти ходих при лекаря и той ми променяше лечението през няколко дни. И на двамата не ни хрумна, че имам коронавирус.“

Митко се досеща от какво боледува чак през март, когато по медиите започват разяснения за симптомите на Covid-19 и разбира, че са абсолютно същите с неговите оплаквания.

През април той си прави кръвен тест и се оказва, че има вече антитела.

Спомня си, че в Барселона се е срещал с много хора, може да се е заразил навсякъде – там или по време на пътуването си до България. Всички приятели и познати на Митко в Испания се чувстват добре.

„На онези, които си мислят, че това е просто грип, не им пожелавам да усетят това, което аз преживях. Положението е много сериозно, човек в такова състояние иска само на всяка цена да може да диша. Никой не е застрахован – всеки може да се зарази.

Много внимавам, мия се ръцете редовно, по няколко пъти на ден дезинфекцирам, ходя навън само с маска. Вече свикнах.“

Колкото до факта, че вероятно е един от първите случаи на Covid-19 у нас, Митко е доволен, че не е влязъл в статистиката на заболелите и не му се е наложил престой в болница.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Медиацията – предимства и въпроси

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Елиза Николова, председател на Професионалната асоциация на медиаторите в България, консултант на "Законът и Темида", отговаря на слушателски въпрос. Георги Коларов от София. В какви случаи не е подходяща медиация? Стефка Сребрева от Варна. Какво трябва да направя, за да започна процедура по..

публикувано на 26.07.24 в 15:15
Лилия Старева и водещият на предаването - Божидар Александров.

"Морски приказки" за мечтатели и откриватели. И как водата може да е суха?

Лилия Старева, известен писател и фолклорист, представя своята нова книга "Морски приказки". Тази книга, насочена към малките читатели и техните родители, ни потапя в един магичен свят, където морето и неговите обитатели оживяват в приказки, изпълнени с фантазия и мъдрост. "Морски приказки" е първата книга на Старева, съставена от авторски..

обновено на 26.07.24 в 13:46
Проф. Таня Йосифова (вдясно) и Анелия Торошанова

Медиацията като извънсъдебно решаване на спорове – след решението на Конституционния съд

За медиацията като способ за извънсъдебно решаване на спорове.  Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българска стопанска камара, експерт по гражданско и търговско право, дългогодишен консултант на предаването, коментира темата в "Законът и Темида": "Медиацията е един от способите, чрез които може по доброволен път да се реше един..

публикувано на 26.07.24 в 12:35

Академия за учители в български неделни училища. Какво ще научат преподавателите?

Академия за учители в български неделни училища се провежда в София. Домакин на инициативата е Френската езикова гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разположена на бул. "Патриарх Евтимий" No 35. За първи път учителите ще имат възможност в рамките на една цяла учебна година да получат интензивна и продължителна експертна подкрепа, съобразена..

обновено на 26.07.24 в 12:13
Рибарят Тотко Ропотамски

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като..

обновено на 26.07.24 в 10:08