В условията на социална дистанция, когато обучението на децата е възможно само дистанционно, новото българско кино влезе във виртуалните класни стаи, за да направи учебните часове по-интересни и ефективни.
Късометражният филм „Серафим“ на режисьорката Ваня Донева се оказа в помощ на учителите и шестокласниците от Бургас и в цялата страна в изучаването на едноименния разказ на Йордан Йовков в часовете по литература.
„Не съм мислила изобщо, че този филм ще има такава съдба. Той е късометражен, 15-минутен, екранизация по разказ на наш класик, а днешното поколение има интерес в други насоки и към друга литература. Но мисля, че този начин да се екранизира едно произведение, връща интереса на децата към нашите писатели.“
Ваня Донева е завършила актьорско майсторство в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“, а с филма „Серафим“ завършва преди три години магистратурата си по „Кино- и телевизионна режисура“ в класа на проф. Георги Дюлгеров в Нов български университет. Главната роля на Серафим изпълнява актьорът Ивайло Христов.
Във времето на социална дистанция Ваня Донева започна преди броени дни и онлайн театрални практики и игри с деца от 6 до 10 години. Заниманията са в събота от 17 часа и са безплатни. Към групите могат да се присъединят и нови участници, като записването става на страницата на Free Spirit във фейсбук.
В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино" с няколко продукции – къде драматични, къде..
Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си? Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..
Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..
ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg