Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Африканско пътешествие с думите

Наименованията на държавите на този изстрадал и непознат за нас континент носят следите от превратната му история. В рамките само на един човешки живот станахме свидетели на не една промяна на името, дори на границите на държави, пряко следствие от колониалното им минало. Кралство Конго, Конго Леополдвил, Конго Киншаса, Белгийско Конго, Френско Конго, Конго Бразавил, Заир и отново Конго – ако не познаваме историята на държавите, трудно ще се ориентираме, но от разказа на проф. Борис Парашкевов научаваме, че името Заир идва от използваното от местното население наименование на долното течение на река Конго – „нзере“ или „реката, която поглъща всички реки“, „голямата река“, а Конго е свързано с наименованието на жителите на района – „конго“ или „баконго“, т.е. „племето конго“.

Камерун пък идвало от португалското съчетание „река на раците“, тъй като португалските моряци, достигнали през 1472 г. до устието на река Вури, били изненадани от изобилието на раци във водите. Буркина Фасо заменя през 1984 г. полупреведеното име на бившата френска колония Горна Волта и е съставено от думи на два от местните езици, означаващи „отечество на честните хора“. А Танзания всъщност е съчетание от началните срички на имената на две някогашни държави – Танганика (Танганайка) и Занзибар.


• Езикови разсъждения на водещата Венета Гаврилова за значението на думите, с които общественозначими фигури ни облъчват.
Поверили сме им управлението на държавните дела… Поверили сме ги чрез избори. Вярно, не ги избираме според културата на речта и сферата на образованието им, макар че и това има значение, но веднъж качили се на високия стол, това, което казват, и начинът, по който го казват, добива особена тежест. Дори да оставим настрана цветистите квалификации като мисирки, главанаци и тулупи, насочени към определени групи и хора, как забравихме, че преди време бяхме наречени „некачествен материал“, как пропуснахме, че на трима директори на големи болници беше наредено буквално „да се махат оттам“ преди да бъде установена (а дори и да беше установена) вина, за смъртта на дете. Дали фамилиарниченето, говоренето на „ти“, просторечието, натрапчивото изобилие от „аз-форми“, грубостта, назидателният тон, безцеремонните квалификации, е речта, която очакваме от първите мъже и жени в държавата. Не зная как биха отговорили повечето от нас, но въпросът е важен, защото думите имат значение, думите са само видимия връх от айсберга, видимото, което загатва за скритото.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Радослав Балкански: Без математиката и точните науки няма да има развитие

Със златен медал, 3 сребърни и 3 бронзови медала, и звезда на Азия по математика приключи поредното участие на България в откритото първенство на Азия по математика, което се проведе в Сеул, Южна Корея, и приключи в края на юли.  До финала се класираха 1600 ученици от Азербайджан, Бразилия, България, Виетнам, Индонезия, Индия, Казахстан,..

публикувано на 09.08.24 в 17:30

Олимпийските игри между идеала, политиката и телата машини: Епизод 3 - Жените, един извървян път

Цикълът разказва в четири епизода за Олимпийските игри от тяхното създаване в Античността до наши дни. Фокусиран е в няколко конкретни тези: смисълът на спорта за човечеството от древността до днес; защо ги забраняват и как се възраждат; мястото на жените в спорта и олимпизма; кризи по време на Олимпийските игри – разделянето на света на два..

публикувано на 09.08.24 в 16:05

Уникалният странджански манов мед е с невероятни качества

Странджанският манов мед се добива в старите дъбови гори на Странджа планина, разказва Димитър Станчев, производител от с. Индже войвода. Разположена на кръстопът между Европа и Азия, Странджа е заобиколена от Черно море, Егейско море и Мраморно море и това са много благоприятни условия за производство на уникалния манов мед, допълва той...

публикувано на 09.08.24 в 10:59
барон Пиер дьо Кубертен

Олимпийските игри между идеала, политиката и телата машини“: Епизод 2 - Ново начало

Цикълът разказва в четири епизода за Олимпийските игри от тяхното създаване в Античността до наши дни. Фокусиран е в няколко конкретни тези: смисълът на спорта за човечеството от древността до днес; защо ги забраняват и как се възраждат; мястото на жените в спорта и олимпизма; кризи по време на Олимпийските игри – разделянето на света на два..

публикувано на 08.08.24 в 11:00

Влакче сервира бира и ястия в пражки ресторант

Мине не мине време и любимата гостенка в "Покана за пътуване" – Алис Димишева вземе, че посети някоя страна за първи път. И е логично да дойде и да разкаже. Когато за първи път сподели впечатленията си от Париж, младата дама бе още ученичка от английската гимназия в София. Днес е вече второкурсничка по българска филология в Софийския..

публикувано на 07.08.24 в 16:35