Камелия беше човек, който обича художниците – това беше нейна мисия в живота. Тя се беше отдала на художниците и тази любов беше взаимна. Камелия имаше невероятно добро име сред авторите, което не е често явление. Много силно присъствие в галерийната дейност на София. Така я представят творците – такава остава в спомените им.
Камелия Минчева-Чекърлиева е създател на първата частна галерия в София "Арт 36". Името на галерията се свързва през годините с показването на високи образци и стойностни произведения на изобразителното изкуство, с творчеството на едни от най-големите български художници.
През годините в “Арт 36” са излагали Генко Генков, Димитър Казаков-Нерон, Иван Кирков, Георги Баев, Георги Божилов-Слона, Светлин Русев, Любен Зидаров, Магда Абазова, Цанко Панов, Георги Трифонов, Вихрони Попнеделев, Кольо Карамфилов, Драган Милев-Дари, Никола Буков-Букчето, Захари Каменов, Чавдар Петров и още много други, които стават и приятели на галеристката.
Чуйте думите на признание и памет от художниците Атанас Атанасов и Захари Каменов в звуковия файл.
Снимките на фотографката Ани Петрова са документирали фрагменти от цяла една висока епоха за българското изобразително изкуство – Камелия Минчева-Чекърлиева в Галерия “Арт 36” с творците Георги Божилов-Слона, Иван Кирков, Никола Буков- Букчето, Магда и Тодор Абазови, Светлин Русев, Любен Зидаров, Георги Трифонов, Чавдар Петров, Димо Колибаров, Вежди Рашидов, Атанас Хранов, Веско Велев, Петър Змийчаров, Захари Каменов, Свилен Блажев... художествения елит на нацията.
Галеристката Камелия Минчева-Чекърлиева си отиде от този свят на 1 май 2020 г. Поклон пред паметта ѝ.
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg