Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Семейството и Принципът на Каренина

БНР Новини

"Всички щастливи семейства си приличат, всяко нещастно е нещастно по своему" – едно от най-прочутите първи изречения в световнтата литература – спокойно може да се приложи към ситуацията, в която се намираме. 

Фразата дори е известна като Принцип на Ана Каренина, който общо взето гласи, че е много лесно едно нещо да се развали и обратното - нужно е наличие на различни фактори в специфична комбинация, за да потръгне и да разцъфти. 

Семейството, онази най-малка единица, без която обществото не е възможно, беше подложена на изпитание. Изолацията се оказа разломен момент за много семейства. 

Предприемчива японска фирма дори започна да предлага празни апартаменти, които да бъдат наемани краткосрочно от стресирани двойки, и съпрузи, които искат да останат насаме по време на епидемията. 

Как семействата преработват тревогите и неяснотата, витаещи във въздуха? Как се справяха с липсата на лично пространство и нуждата да съвместяват различни роли? Кои бяха онези ключови фактори, безспорно необходими, за да държат цялото от разпадане както в настоящата криза, така и във всяка друга. 

В Международния ден на семейството отговор на въпросите подсказва психологът Даниел Троев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12