Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хронично болните по време на пандемия – между страха и болестта

Снимка: Кирил Фалин, БНР

Какво може да се случи с хронично болните в България по време на пандемия – могат ли да живеят между страха и болестта? Кой и как трябва да установи ясни правила занапред?

"Нека да не стресираме хронично болните в тези тревожни времена, ние, лекарите, работим върху тези въпроси", каза пулмологът проф. Коста Костов в "Нашият ден". Той подчерта: "Белият дроб, като орган от жизненоважно значение, заедно със сърцето, е център на вниманието в тази епидемиологична обстановка. Но и други органи и системи имат апетит към коронавируса. Почти няма орган без рецептори за вход на вируса – бъбреците, сърцето, черният дроб... На първо място искам да поставя съдовете. 

Що се отнася до хронично болните – моят страх и моите наблюдения – предстои една втора вълна, която ме тревожи. А именно хронично болните, които са си останали вкъщи, които са застрашени от едни по-тежки вторични усложнения. Много болести, които са хронични, в своето фазово изостряне могат да инициират инфекция с Covid-19. Например един задух... Искам и да подчертая една новопоявила се за мен епидемия от психотравмата, която нанесохме на нашите пациенти – т.е. психосоматиката. Ежедневно преглеждам по двама-трима пациенти с психосоматични оплаквания изцяло в гръдния кош." – каза проф Коста Костов.

"Кратките изводи от двумесечната изолация са, че трябва да се компенсират допуснатите слабости преди пандемията с нови идеи в медицината и грижите за хроничните болни да бъдат бързо и надлежно здравно обслужени", каза председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев. 

Д-р Хасърджиев подчерта, че част от мерките на Националната пациентска организация е безплатна гореща телефонна линия (070010515) специално за хора с хронични заболявания, на която пулмолози, кардиолози, ендокринолози, а и психолози, консултират пациентите"Най-важното е хората с придружаващо заболяване да бъдат далеч от вируса. Нашата държава, нашата система не е подготвена за този момент. Няма електронно здравеопазване, дистанционно наблюдение на пациентите... Няма дори добре регламентирано законодателство. Как могат да бъдат облекчени административните процедури за тези пациенти... Отговори няма, но за щастие има разбиране."

Повече можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17