Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Образите на светите братя върху пощенски марки на Мозамбик и Ватикана

2
Снимка: архив на доц. Веселка Желязкова

Макар че звучи странно и невероятно, това е факт. През 2015 г. по повод 1200 години от рождението на св. Методий Република Мозамбик издава няколко пощенски марки и колекционерски пощенски плик с ликовете на славянските просветители. Изображенията са от стенопис на Захарий Зограф в Троянския манастир, витраж от църква в Словения, паметен кръст от Солун, глаголически паметник от Хърватия, а освен ликовете на св. Кирил и Методий на една от марките се вижда и портрет папа Йоан-Павел II.



Връзката между делото на славянските първоучители и далечната африканска страна е тъкмо апостолическото писмо на папата, с което той обяви през 1980 г. св. Кирил и Методий за съпокровители на Европа. С този акт създателите на нашето писмо получават заслужено признание и в католическия свят. Тъй като близо 24% от жителите на Мозамбик са католици, те се приобщават към почитащите паметта на славянските просветители.



Откритието на тази любопитна подробност дължим на проф. Веселка Желязкова от Кирило-методиевския научен център при БАН.
Центърът по българистика в Мелитополския университет в Украйна се готви за празника 24 май и отбелязва 3 години от откриването на дигиталния кабинет. Разговор с лекторката по български език, литература и култура доц. Красимира Колева, чиито студенти усъвършенстват уменията и допълват знанията си, като прослушват и анализират предаването „За думите“ – част от официалната им програма.



Снимките са предоставени от проф. Веселка Желязкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Михов

Изработването на квантов компютър се подготвя усилено у нас

Знaчим пpoбив в ĸвaнтoвитe изчиcлeния бeшe пocтигнaт, cлeд ĸaтo изcлeдoвaтeли oт Oĸcфopдcĸия yнивepcитeт cъздaдoxa мaщaбиpyeм ĸвaнтoв cyпepĸoмпютъp, cпocoбeн нa ĸвaнтoвa тeлeпopтaция, написа преди дни "Индипeндънт". Какво е значението му за развитието на квантовата технология, разяснява докторантът по квантова механика Иво Михов. "Един квантов..

публикувано на 25.02.25 в 10:15

Еврика! Успешни българи: д-р Мария Аргирова

Мария Аргирова.  Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд. Освен..

публикувано на 24.02.25 в 17:00

Анатомия на страха: Епизод 3 – Страхът в различните култури

Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..

публикувано на 23.02.25 в 10:45

500 археологически експоната показва изложба в НАИМ при БАН

XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие.  Находките..

публикувано на 23.02.25 в 09:35
доц. Стойно Стойнов

Български учени с принос за научен пробив в лечението на ракови заболявания

Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..

публикувано на 23.02.25 в 08:15