Наред с десетките си роли в киното и паметните театрални въплъщения, Григор Вачков оставя неповторима следа и в Златния фонд на радиото с множество записи, за които си спомняме в деня на рождението му.
Григор Вачков е от най-легендарното поколение български актьори: Апостол Карамитев, Георги Георгиев-Гец, Георги Калоянчев, Георги Парцалев, Стефан Данаилов, Иван Иванов, Георги Черкелов, всеки от тях оставил ярка собствена следа в културата ни.
Участието на Вачков в "На всеки километър" като Митко Бомбата му носи голямата всенародна любов. В запис от Златния фонд, той казва: "Мисля, че борбата ни да достигнем до голямото сърце на хората не беше по-малка от тази, която водехме с гъвкавия Велински”.
Не бива да забравяме обаче, че големите роли на Григор Вачков са свързани със силна литература. Паметно е голямото приятелство и творческото сътрудничество на Вачков с Йордан Радичков, достатъчно е да споменем „Суматоха“ и „Лазарица“, както и работата му по текстове на Емилян Станев.
"Рибар съм. Хващал съм всякаква риба. Дебела и тънка, дълга и къса, голяма и малка. От дългите си наблюдения мога да кажа следното – не е важно каква риба ще хванеш, важното е да можеш да обясниш колко е голяма…", това казва Вачков в архива на предаването "Наслука" по БНР, а в звуковия файл ще чуете и разказа на Марта Вачкова за връзката на баща ѝ с радиото.
Обиколката ни завършва в морската столица, където Държавна опера Варна представя най-новия си проект – "Оперни тайни". Инициативата стартира утре, 22 февруари, и е разработена за срок от една година . Проектът е насочен към най-младата публика на възраст от 6 до 14 години . Операта ще отвори вратите си за малките зрители, като ги поведе зад..
Пловдивската опера отправя необичайна покана към жителите на града – "Дари стария си велосипед, за да стане част от сценографията на мюзикъла "Коса"!". Идеята идва от постановъчния екип на премиерния спектакъл – режисьорът Веселка Кунчева и сценографът Мариета Голомехова. Двете творци работят върху визия, която да улови духа на свободата и..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на събитието е "За корените на европейската цивилизация. Стара Загора – град на 8000 години". Участниците ще имат възможност да се докоснат до дълбините на миналото и да разберат повече за..
В Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Разказвач на месеца" на 24 февруари 2025 г. от 18:30 ч. ще гостува Яница Радева. Водеща на вечерта ще бъде гл. ас. д-р Кристина Йорданова от Софийския университет "Св. Климент Охридски". Двете ще разговарят с публиката за белетристичното творчество на писателката. Впрочем тя пише проза, но и..
Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи. Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " . В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg