Известна е пристрастността му към филателията, заедно с Елин Пелин са в редакцията на списание „Българска марка“. Автор е на изследване за Бачковския манастир, на „Пътни бележки“ за освободената Добруджа и на още много други произведения.
Умира през 1958 г. в манастира „Седемте престола“ край село Еленов дол, община Своге, при неизяснени обстоятелства.
Змей Горянин се връща в българското културно пространство с няколко сборника с негови произведения, за да се види, че българският литературен канон съвсем не е толкова представителен и неподправен, колкото го мисли Министерството на образованието. Повод за предаването ни е излизането на сборника с негови творби „Завръщане“, със съставители Катя Зографова, Донка Билярска и Станислава Чешмеджиева. Преди това на бял свят се появи подготвеният от Вихрен Чернокожев с предисловие от Васил Балевски том „Кондика на Светата Бачковска ставропигиална обител“, на мемоарите на съпругата му Соня Балканска-Димитрова „Спомените на една змеица“.
Със „Завръщане“ издателство „Изток-Запад“ постави началото на поредицата „Незабрава“, където ще бъдат публикувани творби на изтласкани от предишния режим автори.
Гости: Катя Зографова и Васил Балевски.
Доц. Ружа Маринска е водеща фигура в българското изкуствознание, която може да каже много за историята на българското изобразително изкуство. А и не само за него, за световното също. Всъщност тя прави това в излезлия в края на миналата година двутомник „За изкуството“, в който е събрала свои публикации не само за българското, но и за световното..
Превръщането на глада в лакомия има стара история. Средновековните писмени паметници обръщат специално внимание на този човешки порок. Впрочем, както знаем от етимологията, в началото думите имат съвсем буквално значение, свързано с основни за живота усещания и състояния. Праславянският глагол „алкати/лакати“, от който се развиват днешните алчност,..
Как така нямаш телевизор, накъде гледат всички мебели у вас? – това е реплика на Джоуи Трибиани – един от героите на прочутия сериал „Приятели“. А преди мебелите да се насочат към тв екрана, семействата са се събирали на голямата баварска маса във вестибюла, за да научат от радиото всичко, което се случва по света. Промените в света променят и..
„Не се страхува да се впуска в решаването на трудни задачи и го прави с жар“ – това казва за Елена Николова проф. д-р Георги Венков, зам.- ректор на ТУ София и преподавател във Факултета по приложна математика и информатика. А според Елена той и с проф. дмн Владимир Георгиев от Департамента по математика на Университета на Пиза са помогнали много в..
Класацията на Университета Станфорд, която проследява работата на над 160 хил. учени от целия свят, отличи сред първите 2% – 12 учени от Софийския университет, 25 от БАН и 13 от други висши училища в страната. „Това, че 50 български учени намериха място в челото на класацията, а топ 2% е много тесен филтър, означава, че ние сме в отворена..
Повече от година след появата на новия коронавирус (или поне от официалното му обявяване) пандемията в световен мащаб нахлу в домовете ни, в умовете ни, в..
Какво не знаем за хипотерапията и как тя помага на деца със специални образователни потребности? Как любовта към децата, конете и природата могат да се..
Собственици и персонал на затворените заради пандемията заведения подготвят национален протест пред Министерския съвет в 12 ч. на 27 януари с настояване..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg