Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Валерия Фол

В огъня хората виждат силата на природата да се роди отново

Нестинарството – познато и непознато


Точно в нощта на 3-ти срещу 4-ти юни, когато е денят на св. св. Константин и Елена по стар стил, се извършва тази игра по огън, това тайнство.

Основният ритуал е танцуването в жарава – нещо изключително, заради което традицията на нестинарството в България е включена в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО.

Доколко всичко, свързано с нестинаството, е част съвременния геном на хората, които населяват територията на днешна България? Доколко има връзка между този древен ритуал и с археологическите находки в Странджа? В "Нашият ден" гостува проф. Валерия Фол.

"Вярвам, че човекът, обществото трябва да живее в синхрон с природните ритми, иначе настъпват катаклизми. Всички тези обреди, достигнали до наши дни, имат една главна цел – да синхронизират живота на човек и на обществото с природните ритми."

Нестинарството е много древен обред

"В Средиземноморския свят, и не само, огънят има специално значение. А този огън – кръглият огън на нестинарите – е земна проекция на космическия огън, символизиран от слънцето. В този ден всъщност се почита майката природа, персонализирана в ранното християнство още с Елена и богът-слънце Константин."

Този обред е космогоничен

"Трябва да се гордеем, че този обред е оцелял през хилядолетията. Той е бил част от целогодишен обреден календар с космически характер. Вярвано е, че правилното изпълнение на обреда е начин да се подпомогнат космическите сили, олицетворявани от великата богиня-майка и нейния син Слънцето, преминали във вярванията на хората в светите Константин и Елена."

В огъня хората виждат и силата на природата да се роди отново

"Наближава и равноденствието. Има и други свидетелства за такива обреди от древността не само в нашия регион, но тук те са останали. Затова и световната културна общност по достойнство цени нестинарството като нематериално наследство. Запазен е целият обреден комплекс, защото играта в огъня е съществен елемент, но не е единственият."

Свещените предмети

"Интересно е отношението на нестинарите към техните икони. Те са почитани като свещени, като предмети за божествено проявление, те имат и имена, отдават им се почести и се полагат грижи, пречистват се с вода, дава им се облекло, оставят се дарове..."

Повече можете да чуете в звуковия файл.

ВИЖТЕ ОЩЕ

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35

Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги

През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей . Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в..

публикувано на 12.07.24 в 12:08