На пътешествие из красивите Италия и Португалия.
Рубриката отново е „География на сетивата“, традиционно представяна в предаването „Семейно радио“, с водещ Ирина Вълчанова. Гид е журналистът и писател Веселина Филипова. Автор е на три книги, а последната – „Италия – земя с душа“, вече има свое второ, допълнено издание. Веселина е пътешественик, който с удоволствие търси своите любими места из България, Европа и Африка, а след това да описва своите пътешествия. Плановете, които прави, се ограничават до това да знае къде отива и какво може да види там – обекти на ЮНЕСКО, дворци, паркове и градини, но и винаги си оставя време, за да се „загуби“ и да се потопи, в мястото, на което е. Силно е привлечена от италианската цивилизация, език и култура, което дори я кара да научи италиански, за да може да общува по-добре с местните хора по време на пътуванията си.
Веселина не брои страните, които е посетила, няма и желание да обиколи и цялото земно кълбо, а избира само онези местенца, за които знае, че наистина ще ѝ харесат. В разговора тя споделя впечатления от Италия и посещенията си в Сицилия, Боромеовите острови, малкото градче и център на производство на керамика Санто Стефано ди Камастра и още ред впечатляващи места. Докосва се и до Португалия. По думите ѝ, колкото да придобие апетит за още. Там посещава град Синтра, където се намират дворецът „Пена“, Националният дворец, Мавританският дворец, паркът „Монсерат“.
Тези и още много други любопитни истории можете да чуете в разговора на Ирина Вълчанова с Веселина Филипова.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg