Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Борислав Борисов:

Административният капацитет на държавната администрация за 2019 г.

Проф. Борислав Борисов
Снимка: стоп кадър YouTube

Какво показва Индексът на административния капацитет на държавната администрация за 2019 г., според аналитичния доклад, публикуван за трета поредна година в средата на месец май. Анализиран е административният капацитет за добро управление на представителна извадка от структури на изпълнителната власт от централната и териториалната администрации за периода октомври – декември 2019 г. по 56 критерия. Подготвена ли е държавната администрация достатъчно?

Проф. д-р Борислав Борисов, преподавател в Стопанската академия „Димитър Ценов“ в Свищов, лектор в Института по публична администрация към МС, създател на методологията и ръководител на екипа, който е направил изследването, дава разяснения в "Нашият ден".

Целта е да се анализират съвпаденията в разбиранията, мненията и оценките на отговорни лица от системата на държавната администрация относно наличието на административен капацитет за добро управление и на базата на техните оценки да се формира единен за цялата система индикатор, който да дава ясна представа за неговото равнище. То има за цел модернизиране на държавната администрация. 

"И на мен ми се иска администрацията да работи по-бързо, по-добре, да са по-вежливи служителите... Още преди 5 години регистрирахме в Патентното ведомство търговската марка "Най-добра администрация". Тогава започнахме с изследвания, оценки на различни сектори и структури на държавната администрация, а от 3 години насам по една нова методика изчисляваме и комплексен Индекс на административния капацитет на държавната администрация в Република България. 

Индексът на административния капацитет на държавната администрация да предоставя добро управление на гражданите е важен, защото дава представа дали се придвижваме напред. Ние имаме много документи, приети за подобряване, за модернизиране, за развитие на държавната администрация. Имаше и министерство на държавната администрация... Сега има действаща стратегия за развитие на държавната администрация, стратегия за развитие на електронното управление, стратегия за киберсигурност, за вътрешен контрол в публичния сектор... Всички тези документи са насочени към едно – да се подобри капацитетът на държавната администрация у нас, за да отговаря на потребностите на обществото. Ние измерваме комплексно и по групи. Докладът е разпратен на всички държавни структури."

Проф. Борисов обясни, че догодина ще има специално изследване за това как е реагирала държавната администрация на здравните и икономически последици от Covid-19 и подчерта, че броят на работещите в администрацията не е толкова важен, а е по-важно как тя се справя – равномерно ли е натоварена, добра ли е комуникацията вътре, какво е професионалното ѝ развитие (статус и т.н.).

Повече можете да научите от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39