Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отново на кино с филмите на Аки Каурисмаки

БНР Новини
Аки Каурисмаки със Сребърна мечка от Берлинале 2017 за "От другата страна на надеждата"
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Филмите на Аки Каурисмаки отново са на голям екран, където е препоръчително да ги видите. София филм фест, Посолството на Финландия и Домът на киното ви канят на ретроспектива на режисьора.

Аки Каурисмаки и брат му Мика са познати на българските зрители от 1994 година, когато в София беше показана панорама на най-известните им и награждавани филми.

Аки Каурисмаки се ражда на 4 април 1957 година в Ориматиле, Финландия. Бъдещият режисьор, продуцент, сценарист, актьор и монтажист учи журналистика и междувременно поработва какво ли не – пощальон, мияч на чинии, кинокритик - преди да осъзнае, че иска да прави филми. Започва кариерата си в киното като асистент режисьор на по-големия си брат Мика и започват усилено да продуцират нискобюджетни филми.

В свое интервю след международния успех на "Мъжът без минало" Каурисмаки казва, че искал да стане писател, но се опасявал, че ще се алкохолизира тежко, затова предпочел снимачната площадка, където все пак има график, екип, който зависи от теб и тези неща те карат да отложиш да си сипеш от сутринта.

"Аки Каумирсаки е силно морализаторски настроен, същевременно със страхотно чувство за хумор - казва Стефан Прохоров, който представя панорамата от филми на Каурисмаки в "Дома на киното". Става дума за режисьор, който успява да се надсмее по един разрязващ, анализиращ начин на най-съществените, болезнени проблеми на съвременното общество, особено в развития капитализъм. В почерка му се чете едновременно насмешка, но без притъпяване на остротата на проблемите. Той е автор на някой от най-човеколюбивите комедии в европейското кино.

Филмите на Аки Каурисмаки предизвикват особена форма на запалянковщина - отбелязва Прохоров. - Това, което можем да обещаем, е че със сигурност ще се закачите и ще му станете почитатели. А и едно от хубавите неща е, че филмите му не са особено дълги."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Самобичуването като радиопрактика

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" на особена почит е трудната и дори чепата, но много нужна в нашето сложно време рубрика "Право ти, куме, в черните очи".  В нея без фалшив свян, без шикалкавене и недомлъвки говорим за нередности, за неща, които ни се набиват в очите не по хубавия начин. Този път в тази рубрика сме..

публикувано на 04.12.24 в 17:00

Импровизация за напреднали

"ХаХаХа ИмПро Театър" отбелязват 15 години от създаването си с празничен спектакъл в "Топлоцентрала" на 13 декември. Те са първата импровизационна трупа у нас, започват случайно, самообучават се с импроенциклопедия в интернет и репетират в Борисовата градина. "Никой не беше правил такова  нещо, пробвахме да видим. – разказва Ивайло Рогозинов,..

публикувано на 04.12.24 в 15:35

Кулинарният фотограф Илиан Илиев представи новата си книга "Тя – какво ще готви"

Световнопризнатият кулинарен фотограф Илиан Илиев представи най-новата си книга "Тя – какво ще готви" с повече от 130 лесни и вкусни рецепти, споделени от 21 жени, изявени кулинари. Готвачи, сладкари, шоколатиери, диетолози, телевизионни водещи, фитнес инструктори, кулинарни преподаватели, инфлуенсъри и блогъри – всички те споделят любими..

публикувано на 04.12.24 в 14:45

Концертите на тъмно "Невидима сцена" съc зимно издание

Концертите на тъмно "Невидима сцена" (Unseen Scene) се завръщат със зимно издание. По този начин публиката ще се потопи в свят, където светлината отстъпва, а тъмнината и музиката отключват сетивата. "Невидима сцена" е с участието на проекта WOOMB на Георги Линев (Kan Wakan) и Христо Йорданов.   Целта е да създаде пространство, освободено..

публикувано на 04.12.24 в 11:00

Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София"

Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София" като творчески процес и като част от професионалния му път. Деян Йорданов се занимава с фотография  от 12 години. Последното творческо предизвикателство за него е заснемането на кадрите за изложбата, която може да бъде видяна на сцена "Централни хали" до утре (5..

публикувано на 04.12.24 в 10:44