Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как мозъкът ни слуша текстове

БНР Новини
Снимка: Rawpixel

Едно от най-ценните качества на историите е умението им да докосват. Как го правят обаче? По какъв начин въздействат те на сетивата ни, на съзнанието ни? Има ли значение под каква форма ще ни бъдат представени и как ще достигнат те до нас? Ако очите ни и това, което виждаме с тях, провокират предимно мисълта ни, а звукът, който чуваме и който представлява една чиста вибрация, провокира най-вече емоциите ни, тогава кое ни докосва повече?

Не e тайна, че разказвачите на приказки навремето са смятани за първите терапевти. Техните истории, песнопения и мантри са използвани за лечение, защото въздействат директно на дясното полукълбо на мозъка, което отговаря за емоциите. Чрез слуха ни много по-лесно достигаме до преживяването. Чутият текст въздейства по-бързо и емоционално и дори може да лекува.

Как въздейства слушането на аудиосъдържание на човешкия мозък разказват поетесата и психотерапевт Дарина Дечева и журналистът Даниел Ненчев, част от кампанията „Отвори ушите си“, която се опитва да визуализира какво става в тялото ни, когато отворим ушите си и започнем слушаме.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Fun & Games на ателие "Керамика" на НБУ в галерия "Сердика"

Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара Арнаудова. Заглавието е препратка към работния, обучителния и творческия процес на студентите.  В света на дуализма, от който сме част, позитивното и негативното вървят ръка за ръка, четем в анонса за..

публикувано на 13.02.25 в 18:50
Ася и Радослав Рачеви

Ася и Радослав Рачеви: Ние сме телевизионни терористи

Ася и Радослав Рачеви разказват за изкуството на дублажа и какви са неговите специфики, как се изгражда образ само с глас зад кадър и какво трябва да притежава един актьор, за да практикува този занаят.  Гласовете им са сред най-емблематичните в бранша. Те са куклени актьори, завършват НАТФИЗ в класа на проф. Димитър Стоянов и са сред..

публикувано на 13.02.25 в 18:30
Георги Илиев, Георги Тенев, Мирослав Христов и Силвия Чолева

Очакваните места в поезията на Мирослав Христов

Новата поетична книга "Очаквани места" на Мирослав Христов разказва неочаквани истории със запомнящи се герои и действия. Илко Димитров споделя: "Новото и, трябва да се каже, специалното в тази книга, е акцентът върху фабулата. Поетичните текстове вече са не описание или изразяване на чувства, а създаване на истории, които се развиват във времето..

публикувано на 13.02.25 в 17:55

Литература и музика в списание "Страница"

Новият брой на сп. "Страница" може да се нарече музикален. Не само цял един раздел "Литературен университет" е посветен на музиката и литературата, но и интервюто на Клео Протохристова с писателя и преводача Иван Станков е "за музиката в думите, за думите като музика и за "Отсамния край на невъзможното".  В броя са публикувани "Фонограми" от Цочо..

публикувано на 13.02.25 в 17:25
Рудникът в Кремиковци – днес езеро

Потенциал за промяна

Две изложби изследват разрухата и паметта, и превръщането им във възможност за ново начало. Проектите на Яна Абрашева и Слава Савова насочват вниманието към някогашни "обещаващи" родни индустрии и състоянието им в момента. В "Оберлихт" в галерия "Поста" Яна Абрашева възкресява спомена за завод "Родопа" чрез витраж от изпочупените стъкла на..

публикувано на 13.02.25 в 16:45