Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филип Арвамов: Светът е тъжна работа

Филип Аврамов
Снимка: Георги Бангиев

Доскоро мнозина твърдяха убедено, че моделът DIY (направи го сам) в културата е загърбен и че изкуство трябва да се създава, продуцира и разпространява от професионалисти и институции, с посредничеството на мениджъри. Последните няколко месеца обаче ни накараха да преоценим доста неща, които приемахме за даденост.

Актьорите и музикантите са сред най-пострадалите от извънредните мерки, а и при тях нормализирането ще се случи най-бавно. Ситуацията днес не навява оптимизъм, както можете да чуете от разговора с Филип Аврамов, който гостува в рубриката "Главен герой" на "Нашият ден".

Възможностите, които той и колегите му виждат, е именно в малки, камерни проекти, които, макар и създадени от професионалисти, се реализират по-скоро с добрата воля на участниците приблизително по начина, по който функционират самодейните проекти. 

Залага се на спектакли, които лесно се адаптират към малки пространства като двор, гараж и дори апартамент.

Филип Аврамов - сн. Георги БангиевАврамов с помощта на близки и съмишленици се е заел за превърне двора на къщата си в кв. "Надежда" в сцена. Тя се нарича „Дом Аврамов“ и ще отвори през втората половина на август, защото Филип има филм за довършване. 

В бутиковата зала ще се играе театър, ще се правят изложби и, макар и на 3-4 кв.м, ще се продават творбите на млади български писатели.

На камерната сцена ще се появят артисти като Асен Блатечки, Албена Михова, Валери Йорданов, Иван Бърнев и Милица Гладнишка.

Какво още се случва с Филип Аврамов, чуйте от него:




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

По стъпките на творците в "Кварталът на писателите"

Нов пътеводител ни разхожда из "Кварталът на писателите", за да опознаем някои от най-забележителните ни творци, но и една по-лична София. Той включва подробна информация за 50 обекта, свързани с литературното минало на столицата от периода между Освобождението и края на Втората световна война. Сред тях са десетки домове и временни квартири на известни..

публикувано на 18.04.24 в 11:58

Езикът – граница и безграничност

За границите на грамотността, на превода, на културните търсения през езика – разговор в "Нашият ден" с доц. д-р Ани Бурова , литературен историк, критик, теоретик и специалист по превода, и доц. д-р Дария Карапеткова , преводач, преподавател и теоретик на превода. За доц. Бурова, която преподава чешки език и бохемистика в рамките на..

публикувано на 18.04.24 в 10:44
Емил Джасим

Емил Джасим: Историята е благодатна в създаването на критично мислене

Във време, в което исторически наративи биват изопачавани с цел манипулация, в което се появяват все повече бели петна в българското историческо самосъзнание, обучението по история в училище е особено важно предизвикателство. В "Нашият ден" Емил Джасим , учител по история с ярко изразена обществена позиция, говори за необходимостта в представите на..

публикувано на 18.04.24 в 10:30

Ловешкият театър представя "Малката книжарница" в София

Драматичният театър "Борис Луканов" в Ловеч гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Малката книжарница". Автор на пиесата и режисьор на постановката е Кристиана Бояджиева, която въплъщава в тази история една своя мечта. "В света на технологиите хората все по-рядко посягат към книгите. Този тъжен факт не спира..

публикувано на 17.04.24 в 16:10

"Тайните на линогравюрата" разкриват във Варна

Галерията за графично изкуство във Варна, съвместно с Градската художествена галерия "Борис Георгиев", организират образователния модул – "Тайните на линогравюрата". Той е част от програмата "Въведение в графичното изкуство".  Тя е създадена за всички граждани, които биха желали да се занимават любителски с различни графични техники и ще продължи..

публикувано на 17.04.24 в 13:53