Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възможен ли е край на явлението „доживотен длъжник“

Снимка: архив

През седмицата се състоя обществено обсъждане в НС на Закона за защита на физическите лица при неплатежоспособност, уреждащ статута на т.нар. "частен фалит" инициирано от Обединените патриоти. Целта на вносителите от ВМРО е да се премахне фигурата на "вечния длъжник" и той да бъде спасяван чрез съдебна защита. Нормативният акт предвижда това да бъде валидно само за граждани, но не за фирми. Ако законът бъде приет, неплатежоспособните длъжници ще бъдат записвани в Единен електронен регистър.  Възможно ли е да бъде сложен край на явлението „доживотен длъжник“?

Стоян Божинов, депутат от Обединените патриоти, коментира в "Нашият ден":

"Закон за защита на физическите лица при неплатежоспособност е официалното име на закона, популярен като Закон за личния фалит. В дискусията участваха групи и граждани. Нашият проект е изключително добър и балансиран по отношение на кредитори и длъжници. Подчертавам, че става въпрос изключително за физически лица. Не се набъркваме в други фалити.

Този закон е необходим не само за това, че така защитаваме определена група от хора. Единствено в България от цяла Европа не присъства този фалит."

Добросъвестност на длъжника

"Добросъвестността на длъжника е определена в няколко точки от закона. Тя ще бъде следена и служебно от съда. А и по искане на страните. В момента, в който се докаже, че е недобросъвестен този длъжник, тази защита се прекратява."

Чуйте цялото интервю на Нина Цанева със Стоян Божинов в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и Антон Митов

Какво видя в Украйна генералният директор на БНР Милен Митев

Генералният директор на БНР Милен Митев участва в проведената в Украйна 19-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА. Среща по време на война – между "Как да управляваме вселената, без да привличаме вниманието на санитарите" и късметът. Как се влиза в Украйна – граничен контрол и неволи. За живота, сгодите и несгодите на..

публикувано на 13.07.24 в 16:01

Житница – селото на работливите и весели хора

Житница е красиво село, разположено в китната Тракийска низина, на около 30 километра от Пловдив, в територията на община Калояново. В него живеят над 1400 човека. Селото се гордее с ниската безработица, чистотата, богатия социален, религиозен и културен живот. Жителите на селото са католици. Католически храм "Успение на Дева Мария" е построен през 1923..

публикувано на 13.07.24 в 09:35

Франция в състояние на fragilité*

След края на парламентарните избори във Франция и в навечерието на нейния национален празник разговаряме с Антоанета Колева , директор на издателство "Критика и хуманизъм", за бъдещето на страната, за риска от парализа, за това какво означават резултатите от изборите, за надеждата и за вярата, за първите реакции на международните лидери. Крехко ли е..

публикувано на 13.07.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Имоти, дялове, обещание за дарение, собственост

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на "Законът и Темида",  отговаря на слушателски въпроси в предаването. Родителите на г-жа Георгиева преди много години купуват апартамент в София, който продали и закупили къща в населено място близо до..

публикувано на 12.07.24 в 15:25
адв. Петър Николов и Анелия Торошанова

Прекъсва ли се погасителната давност от изпълнително действие след настъпила перемпция*?

Погасителната давност се прекъсва от изпълнително действие, извършено по изпълнително дело, по което е настъпила перемпция. Това приеха Гражданската и Търговската колегии на Върховния касационен съд (ВКС) в ново тълкувателно решение. То е посветено на три въпроса, свързани с изпълнителното производство, които пораждаха противоречия между съдиите...

публикувано на 12.07.24 в 12:35