Работното време отдавна не е измерител на свършената работа. За радикална промяна на модела, в който денонощието е разделено на 8 часа работа, 8 часа сън и 8 часа лично време се говори отпреди пандемията. Тя просто катализира процеса.
Мнозина заработиха от къщи и оцениха предмствата на този тип заетост - вместо в 6 ч., можеш да станеш в 8 ч., по-гъвкав си в управлението на времето, пести се от придвижване до работното място, от това печели и градската среда, а и съвременните офиси у нас невинаги отговарят на условията. Много компании започнаха да освобождават помещения, тъй като трайно въвеждат хоум-офис практики или пък хората се редуват и използват едно и също работтно място в различни дни.
Сред недостатъците на дистанционната работа е, че страда екипността, невинаги се реагира достатъчно бързо и адекватно. Самотата, липсата на оценка и реакция не са за подценяване.
Има и друго - в съвременния пост-индустриален етап на капитализма милиони хора не виждат смисъл от това, което вършат, и докато преди го правеха в един общ жужащ кошер, въпросът за ползата от труда оставаше на заден план.
Днес останали насаме с лаптопа все повече хора осъзнават безсмислието на онова, което вършат, на фона на преоценката на редица подценени доскоро професии като тези на медицинските сестри, продавачите в магазини и заетите в чистотата.
Страхът от промяната се оказа толкова силен, че след първночаланото намаляване на заразените, светът се втурна към познатото и се опита да действа така, сякаш нищо не се е случило.
Но промяната е започнала и е необратима.
Една от професиите, които ще претърпят сериозно развитие е тази на HR-специалистите например. По време на голямата финансова криза от 2008 една статия във "Файнтеншъл таймс" беше взривила обществеността. В нея се твърдеше, че HR-отделите на големите компании са паразити. Те изсмукват ресурса, изработен от професионалистите и измислят ненужни правила, за да оправдаят съществуването си.
Днес повече отвсякога специалистите по подбор на персонала имат реален шанс да докажат важността си, защото именно от тях очакваме да посочат как да продължим да работим "изолирани заедно" като екип, като същевременно пазим дистанция.
Чуйте разговора с Милена Хаджииванова, HR специалист:
Гъстотата е хубаво нещо, ако питате архитектите. Тя прави пространствата продуктивни и икономически рентабилни. Пандемията ще преоцени тази аксиома на градоустройството. Как ще се променят градовете, инфраструктурата и вътрешните пространства? Винаги е интересно да чуем хората, които гледат отгоре и в перспектива - архитектите.
Какво ще се случи с огромните офис сгради, които губят наематели или направо пустеят? Вече се говори, че част от офис-кутиите и големите "хангари" с десетки бюра, без достъп до естествена светлина и въздух ще бъдат реорганизирани и превърнати в жилищни пространства.
Материалът, с който се работи, търпи промяна, тъй като се оказа, че пластмасата и стоманата най-дълго задържат вируси.
Тъй наречените коуъркинг пространства също преживяха тежко кризата, а със затварянето на границите и спирането на полетите, дигиталните номади са изправени пред нуждата да променят начина си на живот и работа.
"Малък е шансът нещата да се върнат такива, каквито бяха. Променя се всичко, включително архитектурата, и тази промяна не е непременно положителна", обобщава тенденциите арх. Анета Василева:
Хората сме социални същества и продължителната изолация работи срещу човека, ако щете като биологичен вид. Как светът след коронавируса ще промени личните ни взаимоотношения.
Разберете какво мислят психолозите:
Митарят и фарисеят заедно влизат в Божия храм, но колко различни са молитвите им се вижда от текста. Ето защо и до днес фарисеите са останали символ на лицемерие и скрита греховност. По времето на Христос те "стриктно” и показно спазват Божия закон, но в душите си остават горди, високомерни и безчовечни. Като благодари на Бога, единствената мисъл,..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". "Соросоид" "Стигмата "соросоид" се появи доста след създаването на "Отворено общество", когато позицията на гражданското общество и либералната..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти" и съставянето на парламентарна комисия за "установяване на факти и обстоятелства относно дейността на Джордж Сорос в България за целия период на прехода", коментира в "Мрежата" по програма..
В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..
Какви опасности за свободата на изразяване и демокрацията крият предложените за гласуване в НС през тази седмица проектозакон за "чуждестранните агенти"..
Какво е "соросоид" и наистина ли е застрашена демокрацията у нас и в Европа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Георги Лозанов ,..
Продуцентката и актриса Деси Тенекеджиева , режисьорът и съсценарист Бен Чарлз Едуардс , изпълнителният продуцент и актьор Гари Стреч и операторът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg