„Теория на чудатостите“ е първият роман за възрастни на Павла Хоракова – чешка писателка и преводачка от сръбски и английски, превеждала автори като Вонегът, Пинчън, Владимир Пищало, Соул Белоу, с опит и като радиоводещ, сценарист и продуцент в англоезичната секция на Чешкото национално радио. Миналата година печели наградата „Магнезия Литера“ за проза.
„Теория на чудатостите“ ни хвърля в потока на мисълта на пражанката Ада, която работи по странните си хипотези в Института за интердисциплинарни изследвания на човека. Годината е 2012-а и Ада, подобно на много други, очаква със смесица от тревога и копнеж външен катаклизъм да промени живота ѝ. Живот, който впрочем се състои от твърде много философстване и твърде малко реални събития, сякаш пресъздава безтелесната поредица от идеи, образи и новини на нюзфийдовете в мрежата…
Срещата с Павла Хоракова, както напоследък се случва, е в точно толкова безплътната дигитална среда на видеочата.
Чуйте първата част от интервюто
Освен работата си в института, Ада има още един източник на доходи. Тя е „професионален сънувач“ – сънува повече и далеч по-подробно от нормалното и често подсъзнанието ѝ достига идеи, които след това в реалния свят биват патентовани като изобретения. За това и тя сънува срещу заплащане в специална лаборатория, създадена за тази цел от бившия ѝ приятел.
Чуйте втората част от интервюто с Павла Хоракова
Навътре в теорията на чудатостите, животът на героинята на романа, Ада става все по-реален и все по-нереален едновременно. От една страна, тя постепенно изоставя привичната си емоционална дистанция и вкопчването си в навика, от друга, улиците на града се пълнят с магия и портали започват да се отварят между епохите…
Чуйте третата част от интервюто с Павла Хоракова
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" на особена почит е трудната и дори чепата, но много нужна в нашето сложно време рубрика "Право ти, куме, в черните очи". В нея без фалшив свян, без шикалкавене и недомлъвки говорим за нередности, за неща, които ни се набиват в очите не по хубавия начин. Този път в тази рубрика сме..
"ХаХаХа ИмПро Театър" отбелязват 15 години от създаването си с празничен спектакъл в "Топлоцентрала" на 13 декември. Те са първата импровизационна трупа у нас, започват случайно, самообучават се с импроенциклопедия в интернет и репетират в Борисовата градина. "Никой не беше правил такова нещо, пробвахме да видим. – разказва Ивайло Рогозинов,..
Световнопризнатият кулинарен фотограф Илиан Илиев представи най-новата си книга "Тя – какво ще готви" с повече от 130 лесни и вкусни рецепти, споделени от 21 жени, изявени кулинари. Готвачи, сладкари, шоколатиери, диетолози, телевизионни водещи, фитнес инструктори, кулинарни преподаватели, инфлуенсъри и блогъри – всички те споделят любими..
Концертите на тъмно "Невидима сцена" (Unseen Scene) се завръщат със зимно издание. По този начин публиката ще се потопи в свят, където светлината отстъпва, а тъмнината и музиката отключват сетивата. "Невидима сцена" е с участието на проекта WOOMB на Георги Линев (Kan Wakan) и Христо Йорданов. Целта е да създаде пространство, освободено..
Фотографът Деян Йорданов разказва за изложбата "Занаятчиите на София" като творчески процес и като част от професионалния му път. Деян Йорданов се занимава с фотография от 12 години. Последното творческо предизвикателство за него е заснемането на кадрите за изложбата, която може да бъде видяна на сцена "Централни хали" до утре (5..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg